Papież Leon XIV spotkał się z Kolegium Kardynalskim. Znamy herb i dewizę Ojca Świętego

2025-05-11 00:00:00
Papież Leon XIV spotkał się z Kolegium Kardynalskim. Znamy herb i dewizę Ojca Świętego

Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.

 

Leon XIV zadecydował, że zachowa swój wcześniejszy herb, wybrany podczas jego konsekracji biskupiej, która miała miejsce w Chiclayo w Peru 12 grudnia 2014 roku, czyli w święto Matki Bożej z Guadalupe. Herbem Leona XIV jest więc tarcza podzielona ukośnie na dwie części.

W jej górnej części znajduje się błękitne tło, na którym widnieje biała lilia na błękitnym tle (symbol czystości oraz Maryi), natomiast w dolnej części przedstawiony jest na jasnym tle obraz nawiązujący do Zakonu św. Augustyna – zamknięta księga, na której spoczywa serce przeszyte strzałą. Zachowując swój dotychczasowy biskupi herb Leon XIV, zdecydował, że w jego herbie papieskim zmieniony zostanie jedynie kolor dolnej części tarczy – z szarego na kremowy.


Przyjmując święcenia biskupie w 2014 roku Robert Francis Prevost jako swoje zawołanie uznał słowa, które św. Augustyn wypowiedział w komentarzu do Psalmu 127. Brzmią one: „W Nim stanowimy jedno” – „In Illo uno unum”, co ma wyjaśniać, że „chociaż my, chrześcijanie, jesteśmy liczni, w jednym Chrystusie stanowimy jedno”.

Wyjaśniając motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV, Ojciec Święty przywołał postać Leona XIII, który w encyklice „Rerum novarum”, poruszał istotne zagadnienia społeczne w kontekście pierwszej wielkiej rewolucji przemysłowej.

Przypomnijmy, że w encyklice Leona XIII „Rerum novarum” z 15 maja 1891 roku ówczesny biskup Rzymu ostrzegał: „W ostatnim wieku zniszczono stare stowarzyszenia rękodzielników, nie dając im w zamian żadnej ochrony; urządzenia i prawa państwowe pozbawiono tradycyjnego wpływu religii; i tak robotnicy osamotnieni i bezbronni ujrzeli się z czasem wydanymi na łup nieludzkości panów i nieokiełzanej chciwości współzawodników. Zło powiększyła jeszcze lichwa żarłoczna, którą, aczkolwiek Kościół już nieraz potępił w przeszłości, ludzie jednak chciwi i żądni zysku uprawiają w nowej postaci; dodać jeszcze należy - skupienie najmu pracy i handlu w rękach niewielu prawie ludzi, tak że garść możnych i bogaczy nałożyła jarzmo prawie niewolnicze niezmiernej liczbie proletariuszy.”

 

Leon XIV, jako 267. papież i dziewiąty suweren Państwa Watykańskiego, wyjaśnił, że widzi potrzebę dzielenia się dziedzictwem społecznej nauki Kościoła, aby odpowiedzieć na współczesne wyzwania – kolejną rewolucję przemysłową i rozwój sztucznej inteligencji. Rolą Kościoła jest – według Leona XIV – obrona ludzkiej godności, sprawiedliwości i pracy.

 

piotrskarga.pl

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.