Papież Leon XIV spotkał się z Kolegium Kardynalskim. Znamy herb i dewizę Ojca Świętego

2025-05-11 00:00:00
Papież Leon XIV spotkał się z Kolegium Kardynalskim. Znamy herb i dewizę Ojca Świętego

Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.

 

Leon XIV zadecydował, że zachowa swój wcześniejszy herb, wybrany podczas jego konsekracji biskupiej, która miała miejsce w Chiclayo w Peru 12 grudnia 2014 roku, czyli w święto Matki Bożej z Guadalupe. Herbem Leona XIV jest więc tarcza podzielona ukośnie na dwie części.

W jej górnej części znajduje się błękitne tło, na którym widnieje biała lilia na błękitnym tle (symbol czystości oraz Maryi), natomiast w dolnej części przedstawiony jest na jasnym tle obraz nawiązujący do Zakonu św. Augustyna – zamknięta księga, na której spoczywa serce przeszyte strzałą. Zachowując swój dotychczasowy biskupi herb Leon XIV, zdecydował, że w jego herbie papieskim zmieniony zostanie jedynie kolor dolnej części tarczy – z szarego na kremowy.


Przyjmując święcenia biskupie w 2014 roku Robert Francis Prevost jako swoje zawołanie uznał słowa, które św. Augustyn wypowiedział w komentarzu do Psalmu 127. Brzmią one: „W Nim stanowimy jedno” – „In Illo uno unum”, co ma wyjaśniać, że „chociaż my, chrześcijanie, jesteśmy liczni, w jednym Chrystusie stanowimy jedno”.

Wyjaśniając motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV, Ojciec Święty przywołał postać Leona XIII, który w encyklice „Rerum novarum”, poruszał istotne zagadnienia społeczne w kontekście pierwszej wielkiej rewolucji przemysłowej.

Przypomnijmy, że w encyklice Leona XIII „Rerum novarum” z 15 maja 1891 roku ówczesny biskup Rzymu ostrzegał: „W ostatnim wieku zniszczono stare stowarzyszenia rękodzielników, nie dając im w zamian żadnej ochrony; urządzenia i prawa państwowe pozbawiono tradycyjnego wpływu religii; i tak robotnicy osamotnieni i bezbronni ujrzeli się z czasem wydanymi na łup nieludzkości panów i nieokiełzanej chciwości współzawodników. Zło powiększyła jeszcze lichwa żarłoczna, którą, aczkolwiek Kościół już nieraz potępił w przeszłości, ludzie jednak chciwi i żądni zysku uprawiają w nowej postaci; dodać jeszcze należy - skupienie najmu pracy i handlu w rękach niewielu prawie ludzi, tak że garść możnych i bogaczy nałożyła jarzmo prawie niewolnicze niezmiernej liczbie proletariuszy.”

 

Leon XIV, jako 267. papież i dziewiąty suweren Państwa Watykańskiego, wyjaśnił, że widzi potrzebę dzielenia się dziedzictwem społecznej nauki Kościoła, aby odpowiedzieć na współczesne wyzwania – kolejną rewolucję przemysłową i rozwój sztucznej inteligencji. Rolą Kościoła jest – według Leona XIV – obrona ludzkiej godności, sprawiedliwości i pracy.

 

piotrskarga.pl

Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.