Parlament Europejski naciska na Litwę

2009-11-13 00:00:00
Parlament Europejski naciska na Litwę

Zaostrzyła się, trwająca od trzech miesięcy, walka o propagandę homoseksualną w szkołach pomiędzy Litwą a Parlamentem Europejskim (PE). Parlament litewski wezwał rząd do zaskarżenia rezolucji PE do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – informuje LifeSiteNews.com.

Spór między Litwą a PE rozpoczął się od przyjęcia przez parlament litewski „ustawy o ochronie nieletnich przed szkodliwym wpływem informacji publicznej”, która zakazuje m.in. promocji homoseksualizmu, biseksualizmu oraz poligamii wśród dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. I chociaż prezydent Litwy pierwotnie zawetował ustawę, to jednak parlament zdołał odrzucić weto. Nowe prawo ma wejść w życie w marcu przyszłego roku.

We wrześniu Parlament Europejski przyjął – głosami 349 eurodeputowanych przeciw 218 – rezolucję, potępiającą nowe prawo litewskie. Ponadto parlamentarzyści europejscy wezwali Agencję UE ds. Praw Podstawowych, by ta zbadała ustawę litewską pod względem jej zgodności z prawami człowieka. Przedstawiciele PE rozważają także zawieszenie Litwy w prawach członka UE. Z kolei brytyjski parlamentarzysta Jean Lambert twierdzi, że nowa ustawa litewska jest sprzeczna z postanowieniami traktatowymi, w szczególności z Kartą Praw Podstawowych i Europejską Konwencję Praw Człowieka i dlatego trzeba ją anulować

Tymczasem na Litwie wciąż trwa burzliwa debata w tej sprawie. Mówi się o prawie rodziców do edukacji swoich dzieci oraz o prawie do zachowania suwerenności narodowej i w związku z tym o prawie Litwinów do stanowienia ustaw, takich jak ta o zakazie propagandy homoseksualnej, do których nie mogą się mieszać przedstawiciele władz Unii. Jednak zachowanie władz UE pokazuje to, czego od dawna się obawiano, a mianowicie, że instytucje te bezpardonowo będą ingerować w życie prywatne i sprawy rodzinne obywateli państw członkowskich.

Parlamentarzyści litewscy przyjęli uchwałę, w której domagają się, aby sędziowie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wypowiedzieli się, czy uchwalenie rezolucji przez Parlament Europejski jest zgodne z prawem. Parlament litewski twierdzi, że jeśli rezolucja PE nie zostanie unieważniona, wówczas będzie to stanowiło niebezpieczny precedens.

Litwini wyrazili także „żal i głębokie rozczarowanie” z tego powodu, że Parlament Europejski usiłował „poddać w wątpliwość legalność ustawy, uchwalonej przez zdecydowaną większość demokratycznie wybranego parlamentu w państwie członkowskim, mimo że kwestia ta nie podlega jurysdykcji PE”.

Chociaż rezolucja PE nie jest wiążąca i nie ma mocy prawnej, to jednak jest często wykorzystywana przez aktywistów do wywierania presji i budowania nieprzychylnej atmosfery wokół danego państwa. Poza tym tego typu rezolucje mogą stanowić impuls do wszczynania przez Trybunał Sprawiedliwości odpowiedniego dochodzenia. A orzeczenia Trybunału są dla państw wiążące.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.