Podkarpacie za życiem! Ulicami Rzeszowa przeszedł Marsz Dla Życia i Rodziny

2024-05-27 00:00:00
Podkarpacie za życiem! Ulicami Rzeszowa przeszedł Marsz Dla Życia i Rodziny
Liczna delegacja Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi wzięła udział w piętnastym Marszu Dla Życia i Rodziny w Rzeszowie. Pod hasłem "Polsko, walcz o swoje dzieci!" przemaszerowała w niedzielę 26 maja duża grupa obrońców życia. Nie zabrakło rodzin z dziećmi i wspaniałej atmosfery wspólnoty wartości. 

„Przyjdź w niedzielę na marsz! Pokaż, że jesteś po stronie życia i rodziny! W tych dniach prawo do życia od poczęcia jest ponownie atakowane, nie może zabraknąć Twojego świadectwa! Wstań z kanapy i chodź z nami!” – tak apelowali o obecność organizatorzy Marszu dla Życia i Rodziny w Rzeszowie. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej Mszy świętej sprawowanej w kościele pw. św. Jadwigi.


„Prawo do narodzin dla każdego dziecka”; „W obronie dzieci”; „Brońmy rodziny”, a także „Stop demoralizacji dzieci” – to tylko niektóre z haseł widocznych na bannerach i transparentach niesionych w Marszu. Uczestnicy podczas wydarzenia skandowali również hasła w obronie życia i rodziny. Wśród obecnych na Marszu znaleźli się również przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.


Kontekstem dla tegorocznego Marszu było szczególne zagrożenie ze strony nowej sejmowej większości. W najbliższych dniach okaże się bowiem, czy politycy przegłosują niebezpieczne (a w istocie rzeczy, bezprawne i łamiące Konstytucję) projekty ustaw ograniczające ochronę życia i tym samym zwiększające możliwości zabijania dzieci poprzez proceder aborcji. Wiele wskazuje na to, że w Sejmie znajdzie się większość, aby poprzeć przepisy przywracające stan prawny określany tzw. „zgniłym kompromisem”, który zezwalał na zabijanie dzieci nienarodzonych podejrzanych o wady genetyczne lub choroby.


Uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny sprzed kościoła pw. św. Jadwigi przeszli ulicą Wierzbową, a następnie przez Most Narutowicza, a dalej ulicami Naruszewicza, Zamenhoffa, Joselewicza. Obrońcy życia pojawiali się również na rzeszowskim Rynku, aby ostatecznie dotrzeć aleją Lubomirskich do fontanny multimedialnej, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemowy.

piotrskarga.pl

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.