Podziękowania dla Darczyńców Stowarzyszenia od biskupa i proboszcza z Mozambiku

2024-10-28 00:00:00
Podziękowania dla Darczyńców Stowarzyszenia od biskupa i proboszcza z Mozambiku

Nasze wielkie dzieło pomocy katolikom w Mozambiku trwa po dziś dzień. Po owocnej akcji pomocowej zebrania środków na budowę trzech kaplic, prowadzimy kolejną kampanię, której celem jest odbudowa ośrodka duszpasterskiego w rejonie Carapira. Wysiłki te już zostały dostrzeżone m.in. przez biskupa Alberto Vera, który przekazał Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi specjalny list dziękczynny.

Warto przypomnieć, iż pierwszą z cyklu akcji pomocy dla naszych bliźnich w Mozambiku uruchomiliśmy na początku lipca 2023 roku. Pochyliliśmy się wówczas nad faktem, iż katolicy w Mozambiku, pomimo że stanowią większość społeczeństwa, są ciągle atakowani przez muzułmanów, a dodatkowo ich sytuację pogorszył cyklon, który zniszczył kaplice w najuboższym regionie kraju Carapira. Na miejscu od dłuższego czasu posługiwali już ojcowie kombonianie, a wśród nich nasz wieloletni współpracownik – świecki misjonarz Bartłomiej. Dzięki nawiązanym kontaktom, idea niesienia realnej pomocy dla wiernych z Mozambiku stała się realna.

 

Głównym celem kampanii uczyniliśmy wówczas zebranie środków na budowę dwóch kaplic na terenie tamtejszej parafii, które umożliwiłyby godne sprawowanie Mszy Świętej dla jej mieszkańców i zapewniły im stałe miejsce modlitwy. Dla wspierających akcję przygotowaliśmy obrazki z wizerunkiem Jezusa Ukrzyżowanego i modlitwą za cierpiący Kościół. Pamiątką udziału w kampanii uczyniliśmy także symboliczną „cegiełkę” z graficznym przedstawieniem projektu kaplicy i opisem naszej akcji. Na okoliczność tej inicjatywy powstał nawet specjalny periodyk prasowy pt. „Wołanie z Mozambiku”

 

Odzew na naszą akcję był ogromny. Bez problemu zebraliśmy środki na budowę dwóch kaplic. Jednocześnie, odpowiadając na napływające złe wiadomości z Mozambiku, podjęto decyzję o budowie trzeciej kaplicy i zebraniu dodatkowej puli datków na ten cel. Uzupełnieniem kampanii uczyniono zakup 100 egzemplarzy Pisma Świętego w lokalnym języku macua dla mieszkańców parafii Carapira.

 

Sukces kolejnej odsłony naszych wspólnych z kombonianami działań, którym stało się zebranie środków na w/w cele, został dostrzeżony w różnych mediach, a także wśród duchowieństwa. Pod koniec tegorocznych wakacji informowaliśmy bowiem o poświęceniu nowo wybudowanych kaplic w miejscowościach Napila, Tapalala i Munhavara. Teraz z kolei napłynęły do nas dwa ważne listy:

  • od biskupa Alberto Vera OM, posługującego w diecezji Nacala
  • od księdza proboszcza z Carapira – Mbusa Tulirwagho Jeana Baptista MCCJ.

 

Biskup Vera podkreśla w swoim liście wkład Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi w budowę tych kaplic, jak również zauważa, że ich wykonanie jest dziełem renomowanej lokalnej firmy. „Te budynki będą służyć na chwałę Bożą i przynosić korzyści ludziom przez nadchodzące dziesięciolecia. Kaplice wyposażone są w ołtarz, ławki i piękne obrazy świętych patronów. Wasza darowizna została również wykorzystana na zakup 100 egzemplarzy Pisma Świętego w lokalnym języku macua, które będą wykorzystywane w pracy duszpasterskiej w każdym zakątku parafii” – pisze w liście bp Alberto Vera.

Hierarcha wspomina następnie: „Jako biskup diecezji Nacala, na terenie której leży parafia Carapira, pobłogosławiłem nowo powstałe budynki i odprawiłem pierwszą Mszę Świętą w każdej z trzech kaplic. Widziałem wielką radość i wzruszenie miejscowej ludności, która jest niezwykle wdzięczna katolikom z Polski. Dzięki Waszej pomocy wiedzą oni, że Kościół jest powszechny i że troszczy się o swoich najsłabszych członków. Daliście w ten sposób wspaniałe świadectwo wiary!”.

 

Również w liście od ks. Tulirwagho odnajdujemy piękne słowa dziękczynienia za ofiarność polskich katolików, wspierających nasze Stowarzyszenie. „Sukces tych projektów przekonuje nas, że dobry Bóg nigdy nie opuszcza swojego ludu i pomimo trudności, nieszczęść i katastrof posyła nam do pomocy Swoje anioły. Dlatego zesłał nam Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z Polski” – pisze proboszcz mozambijskiej Carapiry. Co istotne, choć często niezauważalne przez ludzi na co dzień mieszkających w Europie, wybudowanie kaplic w Mozambiku rozwiązało wiele problemów, dając możliwość praktykowania modlitw i odprawiania nabożeństw w każdych warunkach pogodowych. Jak pisze ks. ks. Tulirwagho, teraz wierni mogą modlić się tam „w deszczu i w słońcu, poznając znaczenie wspólnotowej hojności wobec siebie nawzajem, pomimo naszego materialnego ubóstwa”.

 

Te piękne listy to przede wszystkim podziękowanie należne tym wszystkim z Państwa, którzy nasze dzieło wypełnili swoją ofiarnością, zarówno w datkach pieniężnych, jak też i we wsparciu duchowym. Serdecznie za to dziękujemy, prosząc uprzejmie o zachowanie w Państwa pamięci modlitewnej wdzięcznych wspólnot z Mozambiku. Wszystkim tym z kolei, którzy jeszcze nie poznali naszych afrykańskich akcji pomocy, pragniemy przypomnieć, iż obecnie realizujemy akcję będącą kontynuacją w/w działań – zbiórkę na odbudowę centrum duszpasterskiego.


piotrskarga.pl

 

 

 

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.