Polacy są przywiązani do wielkopostnych praktyk religijnych
2010-02-24 00:00:00
Nabożeństwa i zwyczaje wielkopostne nie tracą w Polsce na popularności – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Niemal w 60 proc. polskich rodzin jest zwyczaj uczestniczenia w Drodze Krzyżowej – informuje dziennik „Rzeczpospolita”, który dotarł do wyników tych badań. Udział w nabożeństwie Gorzkich Żali kultywuje 40 proc. rodzin.
Według badań przeprowadzonych na UKSW, ścisłego postu w Środę Popielcową i Wielki Piątek przestrzega się w 82 proc. polskich rodzin.
– Przywiązanie do wielkopostnych praktyk religijnych jest wyraźną cechą polskiego katolicyzmu – mówi ks. prof. Sławomir H. Zaręba z Instytutu Socjologii UKSW. – Tradycja uczestniczenia w nabożeństwach Wielkiego Postu jest przenoszona z pokolenia na pokolenie – podkreśla duchowny, zauważając, że niektóre z nich mają długą tradycję. Jako przykład podaje Gorzkie Żale – nabożeństwo polskiego pochodzenia sięgające XVIII wieku.
Uczestników sondażu nie pytano o osobisty udział w wielkopostnych nabożeństwach, ale o to, czy w rodzinie przestrzegane są praktyki i zwyczaje religijne tego okresu liturgicznego. Takie bowiem pytanie zadano w 1998 r. w badaniach pallotyńskiego Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
Wynik porównania badań pokazuje, że w ciągu 11 lat niewiele się zmieniło w przestrzeganiu praktyk i zwyczajów wielkopostnych. Niemal tyle samo rodzin kultywuje udział w Gorzkich Żalach. Ścisłego postu w Popielec i Wielki Piątek przestrzega o 4 pkt proc. mniej, ale w Drodze Krzyżowej uczestniczy o 4 pkt proc. więcej.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.