Polsat musi zapłacić karę za program ze Szczuką
2010-01-15 00:00:00
Ekscesy Kazimiery Szczuki w wyemitowanym cztery lata temu przez telewizję Polsat talk-show Jakuba Wojewódzkiego zostały ostatecznie ukarane. Telewizja ma zapłacić 500 tys. zł za to, że radykalna feministka i krytyk literacki przy aplauzie prowadzącego i wyciu zgromadzonej w studiu publiczności przedrzeźniała głos niepełnosprawnej, nieuleczalnie chorej Magdaleny Buczek i naśmiewała się z jej modlitwy w Radiu Maryja – donosi „Nasz Dziennik”.
Sąd Najwyższy oddalił wczoraj skargę kasacyjną telewizji Polsat od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który podtrzymywał decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z marca 2006 roku. KRRiT, kierowana wtedy przez Elżbietę Kruk, nałożyła na nadawcę karę finansową w wysokości 500 tys. zł. Chodziło o wyemitowany w lutym 2006 r. polsatowski program Jakuba Wojewódzkiego, w którym Kazimiera Szczuka parodiowała głos chorej na wrodzoną łamliwość kości Magdaleny Buczek, znanej z anteny Radia Maryja i Telewizji Trwam założycielki pierwszego Podwórkowego Koła Różańcowego Dzieci. Szczuka wyśmiewała się także z jej modlitwy.
KRRiT argumentowała, że wypowiedź ta złamała przepisy zawarte w art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji, naruszając godność osobistą wyśmiewanej dziewczyny, a także uczucia religijne katolików. Wysunęła więc zarzuty prześmiewczego odnoszenia się do osób niepełnosprawnych i do modlitwy. Takie stanowisko podtrzymywały kolejne sądy, do których w ciągu czterech lat składała odwołania stacja.
Uzasadniając wyrok, Sąd Najwyższy odwołał się do tak chętnie cytowanego przez awangardę feministyczną orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. A stanowi ono, że prawo do swobody wypowiedzi jest ograniczone ochroną czci i dobrego imienia innych osób. I że nikogo nie wolno bezkarnie obrażać – czytamy w „Naszym Dzienniku”.
Wyrok Sądu Najwyższego jest ostateczny i nie podlega zaskarżeniu. – Bardzo cieszę się z tego wyroku, bo potwierdza on prawną słuszność działań Krajowej Rady, to, że opieramy się na prawie, które w Polsce obowiązuje, i to jest najistotniejsze – komentuje w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. Zaznacza, że w tej sprawie Krajowa Rada wygrała wszystkie możliwe procesy, stąd wczorajsze postanowienie nie było wielkim zaskoczeniem.
Źródło: Nasz Dziennik
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.