Polska: marsze w obronie życia
2009-12-30 00:00:00
W święto Młodzianków, 28 grudnia, ulicami wielu polskich miast przeszły marsze zorganizowane przez obrońców życia.
Marsz w Siedlcach był już dwunastym zorganizowanym na terenie miasta przez aktywistów pro-life. Spotkanie rozpoczęła Eucharystia w katedrze, celebrowana przez biskupa siedleckiego, Zbigniewa Kiernikowskiego.
W homilii bp Kiernikowski przypomniał o męczeństwie niewinnych dzieci, zamordowanych z polecenia Heroda. – Śmierć niewinnych ma sens, bo jest złączona ze śmiercią Odkupiciela. Bóg poświęcił życie niewinnych dzieci dla ratowania swojego Syna po to, by ten Syn przeszedłszy drogę człowieka stał się ratunkiem dla wszystkich grzeszników – powiedział m.in. bp Kiernikowski.
Po Mszy św. hierarcha wraz z kapłanami posługującymi w Domowym Kościele oraz liczną grupą wiernych świeckich wziął udział w marszu na rzecz obrony życia, który przeszedł z siedleckiej katedry do sanktuarium św. Józefa.
Tam diecezjalny Duszpasterz Rodzin, ks. dr Jacek Sereda wygłosił katechezę „Bądźmy świadkami życia”. Zauważył, że w polskim prawodawstwie nastąpiło pomieszanie etyki utylitarnej z personalistyczną. Tymczasem nie wszystko, co jest możliwe w medycynie jest dobre dla człowieka. Potrzebujemy więc dzisiaj właściwej antropologii. – Nie możemy uciekać od pytania: kim jest człowiek i od kiedy rozpoczyna się życie ludzkie – mówił ks. Sereda.
Po katechezie rozpoczęło się nabożeństwo ekspiacyjne, połączone z czuwaniem przed Najświętszym Sakramentem. Modlitwa przez wstawiennictwo św. Joanny Beretty Molli i ucałowanie jej relikwii zakończyły modlitwy, towarzyszące siedleckiemu marszowi w obronie życia.
Podobne marsze odbyły się w innych miastach diecezji siedleckiej, m.in. Białej Podlaskiej. W Łukowie marsz rozpoczęła Msza św. w Kolegiacie Przemieniania Pańskiego. Po Eucharystii uczestnicy przeszli procesyjnie do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, rozważając tajemnice Różańca. Spotkanie zakończyły nabożeństwo ekspiacyjne i Apel Jasnogórski.
28 grudnia Marsz za Życiem przeszedł także ulicami Rzeszowa. Spotkanie rozpoczęło się wieczorem przed pomnikiem Dzieci Nienarodzonych, gdzie uczestnicy przypominali, że życie to dar od Boga i należy je szanować oraz chronić od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Marsz za kończył się Mszą św. w obronie życia w Bazylice ojców bernardynów.
Źródło: KAI
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.