Ponowienie Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego

2016-08-27 00:00:00
Ponowienie Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego
26 sierpnia 2016 roku, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, u stóp Czarnej Madonny na Jasnej Górze złożono ponad 65 000 podpisów pod deklaracją ponowienia Ślubów Jasnogórskich. Ogromny, mierzący ponad 30 metrów zwój z podpisami czcicieli Matki Bożej trafił do jasngórskiego skarbca dzięki staraniom Instytutu Ks. Piotra Skargi.

Rok 2016 to czas wyjątkowych rocznic i jubileuszy. Obchodziliśmy bowiem 1050-lecie Chrztu Polski, 360-lecie Ślubów Lwowskich i 60-lecie Ślubów Jasnogórskich. Z tej okazji Instytut Księdza Piotra Skargi postanowił zachęcić swych przyjaciół do wspólnego ponowienia Ślubów złożonych Matce Bożej sześćdziesiąt lat temu. Idea ponowienia Ślubów Jasnogórskich spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem – wszak bardzo wielu Polaków wciąż zdaje sobie sprawę, że jedynym ratunkiem dla naszej ojczyzny i nas samych, jest Królowa Polski. Pod słowami aktu ponowienia ślubów podpis złożyło sześćdziesiąt pięć tysięcy osób!

Odzew na inicjatywę Instytutu księdza Skargi był tak ogromny, że aby godnie złożyć u stóp Matki Bożej podpisy dziesiątek tysięcy ludzi, przygotowano unikatowy zwój przywieziony na Jasną Górę w pięknej, rzeźbionej w drewnie tubie. Sygnatariuszy ponowienia ślubów było bowiem tak wielu, że ich nazwiska trzeba było wydrukować na liczącym ponad trzydzieści metrów zwoju materiału.

Złożenie niezwykłego wotum odbyło się w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, w trakcie Mszy Świętej w intencji przyjaciół i dobroczyńców Instytutu Księdza Piotra Skargi. W ich imieniu podpisy na Jasnej Górze złożył prezes Instytutu Sławomir Olejniczak. Na Mszy Świętej obecni byli także liczni przyjaciele Instytutu, którzy przybyli do Częstochowy z całej Polski.

Ofiarowanie Matce Bożej tak licznych imiennych deklaracji walki o dochowanie wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, przyrzeczenia uczynienia z Polski rzeczywistego Królestwa Maryi, obietnicy nieustawania w obronie nierozerwalności małżeństwa oraz każdego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, było wydarzeniem historycznym. Po raz pierwszy w dziejach bowiem, pod rotą ślubów podpisało się tak wielu Polaków.

Wotum ofiarowane Czarnej Madonnie pozostanie na Jasnej Górze na wieki jako wyraz bezwzględnego zaufania naszego narodu Królowej Polski. Teraz pozostaje nam tylko nieustawanie w wysiłkach na rzecz dochowania Jasnogórskich Ślubów ponowionych uroczyście po sześćdziesięciu latach.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości, dostępnej na portalu PCh24.pl: relacja i zdjęcia z wizyty na Jasnej Górze - złożenie zwoju z podpisami pod Ponowieniem Ślubów Jasnogórskich.


Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!