Portugalia wspomina prześladowania Kościoła w 100. rocznicę proklamowania republiki

2010-10-06 00:00:00

W Portugalii rozpoczęły się obchody stulecia proklamowania Pierwszej Republiki. Wspominane są też ofiary prześladowań Kościoła katolickiego przez nową władzę. W całym kraju organizowane są wystawy, przedstawienia, wykłady oraz debaty na temat obalenia monarchii 5 października 1910 r. i konsekwencji przejęcia władzy przez republikanów.

Historycy przypominają, że proklamowanie nowego ustroju w Portugalii przysporzyło wiele cierpień katolikom. Podczas zorganizowanej w Lizbonie konferencji pt. „Pierwsza Republika i Republikanizm” prof. Paulo Bruno Alves zwrócił uwagę, że ataki na Kościół rozpoczęły się wkrótce po ogłoszeniu nowego ustroju.

Zaraz po przewrocie, konieczne było wypowiedzenie komuś wojny. Kościół katolicki okazał się idealnym wrogiem dla nowej władzy – stwierdził profesor Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Coimbrze. – Już wczesnym rankiem w centrum Lizbony zamordowano dwóch księży. „Polowanie” na osoby duchowne, w szczególności jezuitów, prowadzone było także na prowincji. Po pierwszym tygodniu rządów republikańskich portugalskie więzienia były pełne księży i zakonnic. Nowa władza bardziej prześladowała Kościół niż przedstawicieli monarchii – dodał Alves.

Z kolei prof. António Matos Ferreira w wywiadzie dla agencji „Ecclesia” przypomniał postać biskupa Porto, António Barroso, który dwukrotnie sądzony przed trybunałami w Lizbonie i Porto, ostatecznie został wyrzucony z diecezji i zmuszony do opuszczenia kraju. Wykładowca Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego przypomniał, że podobny los spotkał w następnych miesiącach pozostałych portugalskich biskupów.

W wyniku antyklerykalnych wystąpień 1910 r. w Portugalii śmierć poniosło 15 duchownych, a ponad 100 katolików zostało rannych. Trzy dni po ogłoszeniu republiki minister sprawiedliwości, Afonso Costa wydał dekret delegalizujący zakony katolickie. Do końca 1910 r. zakazano nauczania religii w szkołach, a osobom duchownym zabroniono prowadzenia zajęć w państwowych i prywatnych placówkach oświatowych. W 1911 r. wydano dekret o rozdziale Kościoła od Państwa, który w konsekwencji doprowadził do zerwania relacji między Stolicą Apostolską a Republiką Portugalską. Zostały one przywrócone dopiero w 1914 r.

Źródło: KAI
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.