Portugalia wspomina prześladowania Kościoła w 100. rocznicę proklamowania republiki

2010-10-06 00:00:00

W Portugalii rozpoczęły się obchody stulecia proklamowania Pierwszej Republiki. Wspominane są też ofiary prześladowań Kościoła katolickiego przez nową władzę. W całym kraju organizowane są wystawy, przedstawienia, wykłady oraz debaty na temat obalenia monarchii 5 października 1910 r. i konsekwencji przejęcia władzy przez republikanów.

Historycy przypominają, że proklamowanie nowego ustroju w Portugalii przysporzyło wiele cierpień katolikom. Podczas zorganizowanej w Lizbonie konferencji pt. „Pierwsza Republika i Republikanizm” prof. Paulo Bruno Alves zwrócił uwagę, że ataki na Kościół rozpoczęły się wkrótce po ogłoszeniu nowego ustroju.

Zaraz po przewrocie, konieczne było wypowiedzenie komuś wojny. Kościół katolicki okazał się idealnym wrogiem dla nowej władzy – stwierdził profesor Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Coimbrze. – Już wczesnym rankiem w centrum Lizbony zamordowano dwóch księży. „Polowanie” na osoby duchowne, w szczególności jezuitów, prowadzone było także na prowincji. Po pierwszym tygodniu rządów republikańskich portugalskie więzienia były pełne księży i zakonnic. Nowa władza bardziej prześladowała Kościół niż przedstawicieli monarchii – dodał Alves.

Z kolei prof. António Matos Ferreira w wywiadzie dla agencji „Ecclesia” przypomniał postać biskupa Porto, António Barroso, który dwukrotnie sądzony przed trybunałami w Lizbonie i Porto, ostatecznie został wyrzucony z diecezji i zmuszony do opuszczenia kraju. Wykładowca Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego przypomniał, że podobny los spotkał w następnych miesiącach pozostałych portugalskich biskupów.

W wyniku antyklerykalnych wystąpień 1910 r. w Portugalii śmierć poniosło 15 duchownych, a ponad 100 katolików zostało rannych. Trzy dni po ogłoszeniu republiki minister sprawiedliwości, Afonso Costa wydał dekret delegalizujący zakony katolickie. Do końca 1910 r. zakazano nauczania religii w szkołach, a osobom duchownym zabroniono prowadzenia zajęć w państwowych i prywatnych placówkach oświatowych. W 1911 r. wydano dekret o rozdziale Kościoła od Państwa, który w konsekwencji doprowadził do zerwania relacji między Stolicą Apostolską a Republiką Portugalską. Zostały one przywrócone dopiero w 1914 r.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.