Poznańska kuria pozwała do sądu ”Gazetę Wyborczą”

2010-01-22 00:00:00

Publicznych przeprosin i wpłaty 20 tysięcy złotych na konto kościelnej Caritas żąda poznańska kuria od redakcji „Gazety Wyborczej” w Poznaniu w pozwie skierowanym do sądu. Strona kościelna oskarża lewicowy dziennik o naruszenie dobrego imienia archidiecezji.

Sprawa dotyczy konfliktu wokół VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, które zajmuje należący do Kościoła budynek przejęty po wojnie przez państwo. Sąd uznał decyzję wywłaszczeniową za bezprawną i potwierdził, iż prawo własności posiada archidiecezja poznańska.

Strona kościelna zapowiadała, że nie wypowie lokalu szkole, ale zaproponuje miastu jego wynajem. Wiosną zeszłego roku władze miasta poinformowały jednak, że zastanawiają się nad przeniesieniem szkoły w inne miejsce, gdyż nie są w stanie spełnić roszczeń finansowych Kościoła.

Spór opisywała wielokrotnie poznańska „Gazeta Wyborcza”, podając – jak twierdzą jej dziennikarze – za urzędnikami miejskimi, iż Kuria Metropolitalna w Poznaniu miała zażądać od miasta prawie dwa miliony złotych czynszu rocznie za wynajem budynku.

Blisko osiem miesięcy temu poznańska kuria skierowała do sądu pozew przeciwko redaktorowi naczelnemu „Gazety Wyborczej” w Poznaniu, Włodzimierzowi Bogaczykowi oraz wydawcy poznańskiego dodatku dziennika.

Strona kościelna uważa, że w swoich komentarzach red. Bogaczyk nazwał „niesprawiedliwymi” i „pełnymi fałszywych wiadomości” odczytywane w kościołach komunikaty kurii, w których stwierdzono, że archidiecezja nie żądała od miasta konkretnych pieniędzy za dzierżawę budynku.

W sądowym pozwie – o którym pisze środowe wydanie „Gazety Wyborczej” – stwierdzono, że komentarz narusza dobre imię archidiecezji, „tym bardziej, iż powód jest organizacją Kościoła katolickiego, u której podstaw leży wiarygodność oraz zaufanie”.

„Stwierdzenie użyte przez Włodzimierza Bogaczyka stanowi silny cios w fundamenty aksjologiczne, na których opiera się działalność powoda” – głosi cytowany przez „Gazetę Wyborczą” fragment pozwu.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.