Poznańska kuria pozwała do sądu ”Gazetę Wyborczą”

2010-01-22 00:00:00

Publicznych przeprosin i wpłaty 20 tysięcy złotych na konto kościelnej Caritas żąda poznańska kuria od redakcji „Gazety Wyborczej” w Poznaniu w pozwie skierowanym do sądu. Strona kościelna oskarża lewicowy dziennik o naruszenie dobrego imienia archidiecezji.

Sprawa dotyczy konfliktu wokół VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, które zajmuje należący do Kościoła budynek przejęty po wojnie przez państwo. Sąd uznał decyzję wywłaszczeniową za bezprawną i potwierdził, iż prawo własności posiada archidiecezja poznańska.

Strona kościelna zapowiadała, że nie wypowie lokalu szkole, ale zaproponuje miastu jego wynajem. Wiosną zeszłego roku władze miasta poinformowały jednak, że zastanawiają się nad przeniesieniem szkoły w inne miejsce, gdyż nie są w stanie spełnić roszczeń finansowych Kościoła.

Spór opisywała wielokrotnie poznańska „Gazeta Wyborcza”, podając – jak twierdzą jej dziennikarze – za urzędnikami miejskimi, iż Kuria Metropolitalna w Poznaniu miała zażądać od miasta prawie dwa miliony złotych czynszu rocznie za wynajem budynku.

Blisko osiem miesięcy temu poznańska kuria skierowała do sądu pozew przeciwko redaktorowi naczelnemu „Gazety Wyborczej” w Poznaniu, Włodzimierzowi Bogaczykowi oraz wydawcy poznańskiego dodatku dziennika.

Strona kościelna uważa, że w swoich komentarzach red. Bogaczyk nazwał „niesprawiedliwymi” i „pełnymi fałszywych wiadomości” odczytywane w kościołach komunikaty kurii, w których stwierdzono, że archidiecezja nie żądała od miasta konkretnych pieniędzy za dzierżawę budynku.

W sądowym pozwie – o którym pisze środowe wydanie „Gazety Wyborczej” – stwierdzono, że komentarz narusza dobre imię archidiecezji, „tym bardziej, iż powód jest organizacją Kościoła katolickiego, u której podstaw leży wiarygodność oraz zaufanie”.

„Stwierdzenie użyte przez Włodzimierza Bogaczyka stanowi silny cios w fundamenty aksjologiczne, na których opiera się działalność powoda” – głosi cytowany przez „Gazetę Wyborczą” fragment pozwu.

Źródło: KAI
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.