Pro-homoseksualna ustawa nie może obejmować organizacji katolickich

2009-11-16 00:00:00

Archidiecezja waszyngtońska chce, by projekt ustawy legalizującej związki osób tej samej płci nie obejmował katolickich organizacji charytatywnych działających na terenie dystryktu federalnego.

Choć w przyjętym w maju br. przez radę miejską stolicy USA projekcie nie ma mowy o zmuszaniu Kościoła do błogosławienia związków homoseksualnych, to jednak katolickie organizacje charytatywne, które częściowo korzystają z funduszy miejskich, mogą zostać zobowiązane do pracowniczych świadczeń socjalnych dla legalnych „małżeństw” jednopłciowych.

Do wejścia prawa w życie potrzebny jest podpis burmistrza Adriana Fenty’ego, który jest zwolennikiem liberalnej ustawy, oraz aprobata Kongresu USA. Może się to stać w ciągu miesiąca.

Katolicka organizacja Catholic Charities w Waszyngtonie świadczy usługi socjalne dla około 68 tys. ludzi. Niektóre z tych usług dotyczą na przykład zakontraktowanego przez miasto zarządzania noclegowniami dla bezdomnych.

Kanclerz archidiecezji, Jane G. Belford w liście do radnego Phila Mendelsona podkreśla, że zwolnienie kościelnych organizacji z przepisów proponowanej ustawy ma na celu ochronę wolności religii.

Rzeczniczka archidiecezji Susan Gibbs zauważa z kolei, że nowe prawo nakazuje miejskim kontrahentom ignorować ich religijne zasady. – Nie grozimy, że zrezygnujmy z miejskich kontraktów. To miasto mówi nam: jeśli chcecie kontynuować współpracę z nami, nie możecie postępować zgodnie z nakazami swej wiary – dodaje.

Organizacja Catholic Charities, zarządza miejskimi noclegowniami, w których schronienie znajduje około jedna trzecia bezdomnej ludności stolicy. Wartość kontraktów z miastem w ciągu ostatnich trzech lat wyniosła 8.2 mln dolarów.

Urzędnicy, którzy są pomysłodawcami pro-homoseksualnej ustawy, już mówią, że jeśli Kościół się wycofa z miejskich kontraktów, trzeba będzie znaleźć na jego miejsce inną organizację.

3 lata temu organizacja Catholic Charities w Bostonie wycofała się z programu adopcyjnego po tym jak urzędnicy umożliwili parom homoseksualnym legalną adopcję dzieci.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.