Projekt skandalicznej dyrektywy UE, ceniącej wyżej zwierzęta niż ludzi

2010-09-03 00:00:00
Projekt skandalicznej dyrektywy UE, ceniącej wyżej zwierzęta niż ludzi

Władze unijne proponują wprowadzenie dyrektywy, ograniczającej wykorzystanie zwierząt do testów medycznych. Projekt poważnie zaniepokoił episkopat europejski, który alarmuje, że może to oznaczać wykorzystanie do badań medycznych, w jeszcze większym stopniu, embrionów ludzkich, zamiast zwierząt.

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) wydała specjalny komunikat, w którym potępiła przepis znajdujący się w projekcie nowej dyrektywy UE dot. ograniczenia używania zwierząt do eksperymentów medycznych. W ich miejsce naukowcy mają wykorzystywać „alternatywne” podmioty, w tym embriony ludzkie.

Hierarchowie napisali, że są głęboko zaniepokojeni artykułem 4 dyrektywy, który stanowi: „Państwa członkowskie powinny zapewnić, w miarę możliwości, naukowo uzasadnioną metodę lub strategię badawczą, niewymagającą wykorzystania żywych zwierząt, które mogłyby zastąpić stosowaną procedurę".

Zdaniem biskupów to „ogólnikowe sformułowanie” zezwala na prowadzenie testów medycznych z udziałem ludzkich komórek macierzystych, co jest niebezpieczne. Po pierwsze prowadzenie badań z udziałem ludzkich komórek jest niedopuszczalne ze względów moralnych, gdyż narusza się godność osoby ludzkiej, a po drugie – dyrektywa narusza suwerenność państw członkowskich UE, które mają odmienne przepisy dot. wykorzystania komórek ludzkich do eksperymentów i badań naukowych, albo jeszcze nie wprowadziły stosownych regulacji. W praktyce oznaczać to będzie, że dyrektywa ta zmusi państwa członkowskie do wykorzystywania ludzkich komórek macierzystych do testów medycznych.

Komisja Episkopatów jest zaniepokojona tym, że zwierzęta stawia się wyżej, albo co najmniej w takiej samej pozycji w hierarchii co ludzi. Komisja wezwała Radę Ministrów UE, by usunęła skandaliczny przepis z dyrektywy.

Projekt dyrektywy ma być przedmiotem debaty podczas najbliższej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, która rozpoczyna się 7 września.

Komisja Europejska w ub. roku podała przykład alternatywnych sposobów testowania medycznego. Spośród 21 metod 5 proponowało wykorzystanie - zamiast zwierząt - ludzkich komórek macierzystych.

Brytyjskie Stowarzyszenie występujące w obronie dzieci nienarodzonych (SPUC) prosi obrońców życia, by kontaktowali się w tej sprawie z deputowanymi ze swoich krajów, aby ci przeciwstawili się uchwaleniu skandalicznych przepisów. Jak poinformowali członkowie SPUC, mimo, że wniesiono cztery poprawki do dyrektywy, zapobiegające wykorzystaniu embrionów ludzkich w testach medycznych, do tej pory nie zaaprobowano żadnej z nich.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!