Prokurator generalny Kolumbii: nie można zmuszać do akceptowania aborcji

2010-09-29 00:00:00
Prokurator generalny Kolumbii: nie można zmuszać do akceptowania aborcji

Nikogo nie można zobowiązać do akceptowania aborcji – oświadczył prokurator generalny Kolumbii, Alejandro Ordóñez. Skomentował w ten sposób łamiącą prawo do sprzeciwu sumienia decyzję Sądu Konstytucyjnego tego kraju, która zobowiązuje placówki służby zdrowia do zapewnienia możliwości dokonywaniu aborcji wbrew przekonaniom moralnym osób nimi kierujących.

W odpowiedzi Ordóñez zaproponował przyjęcie ustawy, zgodnie z którą nikt nie mógłby być zmuszany do wykonywania poleceń sprzecznych z jego przekonaniami w sprawie aborcji. Prokurator generalny Kolumbii tłumaczy, że po decyzji Sądu Konstytucyjnego osoby przekonane o potrzebie obrony życia czy rodziny nie powinny w ogóle podejmować się pełnienia żadnej funkcji publicznej, bo mogą być zmuszone do działania wbrew własnemu sumieniu.

Alejandro Ordóñez podkreśla, że „jakkolwiek potężny byłby sędzia, nie może on zmienić naturalnego porządku rzeczy”. Tymczasem została zmieniona „natura przestępstwa”. Aborcja „z przestępstwa stała się prawem”, co ma „gigantyczne konsekwencje” dla sumienia osób pełniących funkcje publiczne.

Sąd Konstytucyjny – który w 2006 r. zalegalizował już aborcję w przypadku gwałtu, deformacji płodu oraz zagrożenia życia matki – uznał, że lekarz może odmówić dokonania legalnej aborcji, nie mają natomiast tego prawa placówki służby zdrowia. Sąd orzekł, że prawo do sprzeciwu sumienia jest ograniczone i urzędnicy nimi kierujący mają obowiązek postępować zgodnie z obowiązującym w państwie prawem bez względu na swoje przekonania moralne, polityczne i religijne.

Ordóñez nazwał takie stanowisko „totalitarnym” i zaproponował, by w terminie ośmiu dni urzędnicy mogli odmówić wykonania obowiązku niezgodnego z ich sumieniem.

Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025