Prokurator generalny Kolumbii: nie można zmuszać do akceptowania aborcji

2010-09-29 00:00:00
Prokurator generalny Kolumbii: nie można zmuszać do akceptowania aborcji

Nikogo nie można zobowiązać do akceptowania aborcji – oświadczył prokurator generalny Kolumbii, Alejandro Ordóñez. Skomentował w ten sposób łamiącą prawo do sprzeciwu sumienia decyzję Sądu Konstytucyjnego tego kraju, która zobowiązuje placówki służby zdrowia do zapewnienia możliwości dokonywaniu aborcji wbrew przekonaniom moralnym osób nimi kierujących.

W odpowiedzi Ordóñez zaproponował przyjęcie ustawy, zgodnie z którą nikt nie mógłby być zmuszany do wykonywania poleceń sprzecznych z jego przekonaniami w sprawie aborcji. Prokurator generalny Kolumbii tłumaczy, że po decyzji Sądu Konstytucyjnego osoby przekonane o potrzebie obrony życia czy rodziny nie powinny w ogóle podejmować się pełnienia żadnej funkcji publicznej, bo mogą być zmuszone do działania wbrew własnemu sumieniu.

Alejandro Ordóñez podkreśla, że „jakkolwiek potężny byłby sędzia, nie może on zmienić naturalnego porządku rzeczy”. Tymczasem została zmieniona „natura przestępstwa”. Aborcja „z przestępstwa stała się prawem”, co ma „gigantyczne konsekwencje” dla sumienia osób pełniących funkcje publiczne.

Sąd Konstytucyjny – który w 2006 r. zalegalizował już aborcję w przypadku gwałtu, deformacji płodu oraz zagrożenia życia matki – uznał, że lekarz może odmówić dokonania legalnej aborcji, nie mają natomiast tego prawa placówki służby zdrowia. Sąd orzekł, że prawo do sprzeciwu sumienia jest ograniczone i urzędnicy nimi kierujący mają obowiązek postępować zgodnie z obowiązującym w państwie prawem bez względu na swoje przekonania moralne, polityczne i religijne.

Ordóñez nazwał takie stanowisko „totalitarnym” i zaproponował, by w terminie ośmiu dni urzędnicy mogli odmówić wykonania obowiązku niezgodnego z ich sumieniem.

Źródło: KAI
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!