Protest przed ambasadą i konsulatami Ukrainy przeciw gloryfikacji zbrodniarzy z UPA

2010-02-01 00:00:00

Akcję protestacyjną przeciwko gloryfikacji Stepana Bandery i Ukraińskiej Powstańczej Armii przez prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę organizują stowarzyszenia rodzin pomordowanych na Kresach Wschodnich. Na pamiątkę setek tysięcy Polaków, Żydów, Ormian i Ukraińców, obywateli II Rzeczypospolitej, zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich, uczestnicy akcji zapalą pod ukraińskimi placówkami dyplomatycznymi znicze, które zostaną ułożone w kształcie krzyża.

Pikiety zostaną przeprowadzone w piątek 5 lutego, o godz. 15, pod ambasadą Ukrainy przy u. Szucha w Warszawie oraz pod konsulatami w Krakowie, w Lublinie i we Wrocławiu. Dwie godziny wcześniej w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa.

Akcja protestacyjna odbędzie się pod hasłem: „Polska i Ukraina - przyjaźń i pojednanie. Juszczenko, Bandera, OUN-UPA i SS Galizien - hańba i potępienie”.

Organizatorzy akcji popierają działania prezesa Związku Polaków na Ukrainie Stanisława Kosteckiego, który w proteście przeciwko gloryfikacji morderców narodu polskiego spod znaku OUN-UPA ma zamiar zwrócić się do MSZ RP, aby Juszczenkę uznać w Polsce za persona non grata.

Do organizatorów wpływają propozycje zorganizowania w tym dniu także pikiet pod Pałacem Prezydenckim i Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Byłby to protest przeciwko milczeniu władz polskich wobec znieważania przez Juszczenkę narodu polskiego.

Organizatorzy akcji rozważają także zorganizowanie protestu w Warszawie, w niedzielę 7 lutego, w czasie losowania grup eliminacyjnych Mistrzostw Europy w piłce nożnej -  EURO 2012, które odbędą się w Polsce i na Ukrainie. – Pojawiły się takie propozycje. To jest sprawa na razie do rozważenia – mówi portalowi Onet.pl ks. Isakowicz-Zaleski.

Rozważany jest również list do władz FIFA i UEFA, który przetłumaczony na języki obce przedstawiłby dziennikarzom zagranicznym problem odradzania się faszyzmu na Ukrainie, zwłaszcza we Lwowie. Oczywiście, wszyscy są za rozegraniem mistrzostw w Kijowie czy Lwowie, ale nie w atmosferze nacjonalizmu czy antypolonizmu – zaznaczają organizatorzy.

Źródło: www.isakowicz.pl, Onet.pl
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.