Protestujący nie dopuścili do zabrania krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego

2010-08-03 00:00:00
Protestujący nie dopuścili do zabrania krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego

Uroczystość przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do kościoła św. Anny w Warszawie została odwołana. Poinformował o tym szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski. O godz. 13.00 pod Pałac przyszli księża z kościoła św. Anny, by poprowadzić procesję z krzyżem. Grupa protestujących nie przepuściła kapłanów do krzyża, apelując do nich, by zostawili go na tym miejscu. Przez pół godziny księża próbowali rozmawiać z protestującymi, jednak nie udało się uzyskać porozumienia. W ogłoszonym komunikacie Kancelaria Prezydenta poinformowała, że do 5 sierpnia krzyż najprawdopodobniej zostanie przed pałacem.

Tuż przed godziną 13.00 tłum zgromadzony po drugiej stronie ulicy starał się sforsować barierki. Wznoszono okrzyki, m.in. "Nie damy krzyża", "Nie zabierajcie nam krzyża", nawołując do jego obrony. Przyniesiono inne krzyże, słychać było głosy, że po przeniesieniu jednego na jego miejsce zostaną postawione inne. Były również flagi narodowe oraz transparenty.

Krzyż miał zostać przeniesiony o godz. 13.00 w procesji z harcerzami i kapłanami. Data i sposób przeniesienia krzyża zostały ustalone 21 lipca przez przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, władz naczelnych organizacji harcerskich i Duszpasterstwa Akademickiego Kościoła św. Anny.

Drewniany krzyż upamiętniający katastrofę samolotu z polską delegacją udającą się na uroczystości rocznicowe do Katynia, która wydarzyła się na lotnisku w Smoleńsku, stanął przed Pałacem 15 kwietnia br. Ustawili go tam harcerze z różnych związków ruchu skautowego, skupieni w ruchu "Inicjatywa Polsce i bliźnim". Tekst na przybitej do krzyża tablicy głosi: "Ten krzyż to apel harcerzy i harcerek do władz i społeczeństwa o zbudowanie tutaj pomnika".

Usunięcie krzyża zapowiedział na początku lipca prezydent elekt Bronisław Komorowski. Ta deklaracja wywołała gwałtowną dyskusję, w której obok protestów przeciwko przenosinom krzyża pojawiały się coraz to nowe koncepcje tego, dokąd powinien być on przeniesiony.

5 sierpnia krzyż ma wyruszyć w drogę do Częstochowy, dokąd mają go ponieść uczestnicy XXX Jubileuszowej Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Jej hasłem w tym roku są słowa: "Przez krzyż". Pielgrzymi poniosą krzyż na Jasną Górę, odwiedzając po drodze sanktuaria maryjne. Po zakończeniu pielgrzymki krzyż miał powrócić do kaplicy loretańskiej w kościele św. Anny.

Źródło: KAI, zw.com.pl, rp.pl
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.