Protestujący nie dopuścili do zabrania krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego

2010-08-03 00:00:00
Protestujący nie dopuścili do zabrania krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego

Uroczystość przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do kościoła św. Anny w Warszawie została odwołana. Poinformował o tym szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski. O godz. 13.00 pod Pałac przyszli księża z kościoła św. Anny, by poprowadzić procesję z krzyżem. Grupa protestujących nie przepuściła kapłanów do krzyża, apelując do nich, by zostawili go na tym miejscu. Przez pół godziny księża próbowali rozmawiać z protestującymi, jednak nie udało się uzyskać porozumienia. W ogłoszonym komunikacie Kancelaria Prezydenta poinformowała, że do 5 sierpnia krzyż najprawdopodobniej zostanie przed pałacem.

Tuż przed godziną 13.00 tłum zgromadzony po drugiej stronie ulicy starał się sforsować barierki. Wznoszono okrzyki, m.in. "Nie damy krzyża", "Nie zabierajcie nam krzyża", nawołując do jego obrony. Przyniesiono inne krzyże, słychać było głosy, że po przeniesieniu jednego na jego miejsce zostaną postawione inne. Były również flagi narodowe oraz transparenty.

Krzyż miał zostać przeniesiony o godz. 13.00 w procesji z harcerzami i kapłanami. Data i sposób przeniesienia krzyża zostały ustalone 21 lipca przez przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, władz naczelnych organizacji harcerskich i Duszpasterstwa Akademickiego Kościoła św. Anny.

Drewniany krzyż upamiętniający katastrofę samolotu z polską delegacją udającą się na uroczystości rocznicowe do Katynia, która wydarzyła się na lotnisku w Smoleńsku, stanął przed Pałacem 15 kwietnia br. Ustawili go tam harcerze z różnych związków ruchu skautowego, skupieni w ruchu "Inicjatywa Polsce i bliźnim". Tekst na przybitej do krzyża tablicy głosi: "Ten krzyż to apel harcerzy i harcerek do władz i społeczeństwa o zbudowanie tutaj pomnika".

Usunięcie krzyża zapowiedział na początku lipca prezydent elekt Bronisław Komorowski. Ta deklaracja wywołała gwałtowną dyskusję, w której obok protestów przeciwko przenosinom krzyża pojawiały się coraz to nowe koncepcje tego, dokąd powinien być on przeniesiony.

5 sierpnia krzyż ma wyruszyć w drogę do Częstochowy, dokąd mają go ponieść uczestnicy XXX Jubileuszowej Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Jej hasłem w tym roku są słowa: "Przez krzyż". Pielgrzymi poniosą krzyż na Jasną Górę, odwiedzając po drodze sanktuaria maryjne. Po zakończeniu pielgrzymki krzyż miał powrócić do kaplicy loretańskiej w kościele św. Anny.

Źródło: KAI, zw.com.pl, rp.pl
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025