Przemyśl: drugi akt wandalizmu wobec krzyża

2010-09-06 00:00:00
Przemyśl: drugi akt wandalizmu wobec krzyża

Ubolewanie z powodu aktów wandalizmu wobec krzyży znajdujących się na Wzgórzu Trzech Krzyży w Przemyślu wydała tamtejsza Kuria Metropolitalna. Czyny te nazywa celowymi i zaplanowanymi.

Do ataku na krzyże doszło dwukrotnie. Najpierw w drugiej połowie sierpnia zniszczono największy, a w piątek rano pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej odkryli, że ktoś ściął drugi i położył obok. Sprawców obu tych czynów do tej pory nie ustalono.

Poniżej treść oświadczenia Kurii Metropolitalnej w Przemyślu:

„Kuria Metropolitalna w Przemyślu z ubolewaniem przyjęła wiadomość o kolejnym, mającym miejsce w naszym mieście, akcie wandalizmu wobec świętego znaku krzyża. Czyn ten, tym bardziej, że dokonany w noc poprzedzającą I piątek miesiąca, jest bez wątpienia działaniem celowym i zaplanowanym. Wyrażamy nadzieję, że odpowiednie służby podejmą zdecydowane działania zmierzające do wykrycia sprawców, godzących w uczucia religijne katolików.

Naszą odpowiedzią będzie głębszy, także zewnętrzny akt modlitwy wynagradzającej. Zachęcając do niej zarówno poszczególnych wiernych, jak i wspólnoty parafialne, ponawiamy zaproszenie na nabożeństwo drogi krzyżowej w dniu 14 września. Początek o godz. 19.00, przy parkingu obok Cmentarza Głównego, przy ul. Słowackiego w Przemyślu.

ks. Bartosz Rajnowski, kanclerz kurii”

Źródło: KAI
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!