Rabin Rosen: zachowanie Izraela wobec Watykanu jest skandaliczne
2010-01-18 00:00:00
Zachowanie Izraela w stosunku do Watykanu przez ostatnie 15 lat było „skandaliczne” – uważa rabin David Rosen, jeden z tych, dzięki któremu doszło 30 grudnia 1993 do wznowienia pełnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Izraelem a Stolicą Apostolską.
„Każdy inny kraj zagroziłby już dawno wycofaniem swojego ambasadora z powodu braku respektowania przez Izrael warunków porozumienia” – dodaje na łamach dziennika „Haaretz” doradca Głównego Rabinatu Izraela w kwestiach stosunków międzyreligijnych.
Rabin przypomina, że Watykan zgodził się wznowić stosunki dyplomatyczne z Izraelem po tym jak uzyskał zapewnienie rządu, iż uznany zostanie legalny status katolickich instytucji na terenie Ziemi Świętej, a własność kościelna w Izraelu zostanie zwolniona z podatku. Proces uzgodnień w tej sprawie miał zająć dwa lata.
„Po 15 latach państwo wciąż nie ratyfikowało porozumienia w sprawie legalnego statusu Kościoła” – przypomina przewodniczący Międzynarodowego Żydowskiego Komitetu do Spraw Międzyreligijnych, zwracając uwagę, że obecnie władze Izraela traktują Kościół katolicki jako oddzielną organizację typu non-profit.
Tymczasem podczas niedawnej, grudniowej sesji plenarnej komisji wspólnej, prowadzącej rokowania między Izraelem a Stolicą Apostolską, wiceminister spraw zagranicznych Izraela Danny Ayalon po raz kolejny odrzucił możliwość pełnej kontroli ze strony Kościoła nad kilkoma obiektami, w tym Wieczernikiem, miejscem ustanowienia Eucharystii.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.