Racjonalna polityka dla mieszkańców czy widzimisię władz Krakowa? Briefing w czwartek 12 maja przed siedzibą Urzędu Miasta Krakowa

2022-05-09 00:00:00
Racjonalna polityka dla mieszkańców czy widzimisię władz Krakowa? Briefing w czwartek 12 maja przed siedzibą Urzędu Miasta Krakowa

Zieleń na zabetonowanych blokowiskach czy posadzenie drzewa na zabytkowym placu Starego Miasta? Zakup sprzętu dla szpitali czy kolejna droga i niekonieczna przebudowa przestrzeni publicznej? Co sądzą mieszkańcy Krakowa oraz osoby czujące związek z Krakowem o polityce władz miasta w zakresie urządzania terenów zielonych i rekreacyjnych? O tym zostaną poinformowani dziennikarze podczas briefiengu pod Urzędem Miasta Krakowa już 12 maja o godzinie 12.00.

 

Dbałość o komfort życia mieszkańców, atrakcyjna zieleń w przestrzeni publicznej blisko miejsca zamieszkania, sprzyjająca wypoczynkowi krakowian – to częste deklaracje sprawujących władzę.

Jaka jest rzeczywistość? Czy mieszkańcy Krakowa i osoby związane z podwawelskim grodem widzą inne potrzeby niż rządzący od 2002 roku prezydent Jacek Majchrowski? Odpowiedzi na te pytania poznają dziennikarze, dla których Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zorganizowało spotkanie prasowe w najbliższy czwartek 12 maja o godzinie 12.00.


Briefieng odbędzie się pod pomnikiem byłego prezydenta Krakowa Józefa Dietla na Placu Wszystkich Świętych, obok budynku Urzędu Miasta Krakowa.

 

Jedno z pytań, na które odpowiemy podczas spotkania z dziennikarzami brzmi:

„Który z pomysłów prezydenta Majchrowskiego poparło 1,7 proc. osób? Gdzie naprawdę w Krakowie potrzebna jest zieleń?”.

 

Po briefiengu wyniki przeprowadzonego w grupie 1657 respondentów badania opinii zostaną przekazane dziennikarzom w formie raportu zatytułowanego „Gdzie naprawdę potrzebna jest zieleń?”, a następnie raport zostanie przekazany władzom miasta Krakowa, aby - mamy taką nadzieję – służył podejmowaniu trafniejszych niż do tej pory decyzji, uwzględniających realne  potrzeby mieszkańców.

Jak czytamy w raporcie przygotowanym przez Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi:

„Nasze środowisko podjęło się czegoś, czego nie zrobiły dotąd władze miasta – zapytaliśmy mieszkańców Krakowa i osoby z nim związane o faktyczne potrzeby w zakresie zieleni miejskiej i racjonalność wydania dużej kwoty (wiemy, że nie mniejszej niż 1,4 mln zł, szczegółów na razie władze nie chcą zdradzać) na przebudowę placu, którego stan nie jest tak kiepski, aby wymagał on ponownej przebudowy.”

 

Kontrowersyjny plan wydania co najmniej 1,4 mln zł na kolejną przebudowę placu w centrum miasta spowodował jesienią 2021 roku i zimą 2022 roku protesty społeczne oraz powstanie Społecznego Komitetu Obrony Pomnika Księdza Piotra Skargi, w którego skład weszło blisko 100 osób – ludzi świata nauki, kultury, działaczy społecznych i członków organizacji skupiających ludzi o poglądach patriotycznych i broniących wartości cywilizacji europejskiej.

 

Liczymy na to, że uwagi i propozycje uczestników badania ankietowego, przeprowadzonego przez nasze Stowarzyszenie, wpłyną na większą otwartość władz miasta na opinie i propozycje mieszkańców.

Jednocześnie wyrażamy nadzieję, że nasz raport „Gdzie naprawdę potrzebna jest zieleń?”, będzie punktem wyjściowym do podjęcia debaty publicznej nad sposobem prowadzenia polityk publicznych przez władze Krakowa w zgodzie z interesem ogółu mieszkańców zarówno samego miasta, jak i aglomeracji krakowskiej.


PiotrSkarga.pl


W niedzielę 8 grudnia, po sumie w archikatedrze lwowskiej, podczas spotkania Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, rozdane zostały kalendarze „365 dni z Maryją”, wydane przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. W nowym 2025 roku to piękne wydawnictwo, dzięki naszym Przyjaciołom i Darczyńcom, przyozdobi domy niemal 100 polskich rodzin, zamieszkałych we Lwowie i okolicy.
Wielkość Rzeczpospolitej, sięgająca w pewnym momencie od Smoleńska po Dzikie Pola, generowała wielokierunkowe zagrożenie. Przyjmując liczne konflikty, państwo polsko-litewskie zmagało się m.in. z licznymi najazdami tatarskimi. Okrągłą, 400. rocznicę jednego z takich wydarzeń, przybliżymy podczas naszego spotkania z historykiem dr. Andrzejem Gliwą.
Podczas wielkiej demonstracji przeciw niszczeniu polskiej edukacji w Warszawie 1 grudnia padły – w treści listu skierowanego do Prezydenta RP – mocne zobowiązania organizatorów i podmiotów popierających: „Bronić niewinności naszych dzieci – PRZYSIĘGAMY! Bronić praw rodziców – PRZYSIĘGAMY! Bronić prawych nauczycieli – PRZYSIĘGAMY!”. Jednym z sygnatariuszy listu do głowy państwa oraz organizatorów protestu pod hasłem „TAK dla edukacji! NIE dla deprawacji!” jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
Już tylko cztery miejsca pozostały na naszej tegorocznej trasie najpopularniejszej prelekcji hagiograficznej ostatnich lat. Święty Szarbel i jego niezwykłe wstawiennictwo, przejawiające się licznymi cudami, budzi coraz większe zainteresowanie katolików w Polsce. Kluby „Polonia Christiana” zapraszają na spotkania temu poświęcone do Chodaczowa, Iwonicza Zdroju, Rymanowa Zdroju i Krowicy Samej koło Lubaczowa.
Wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi oraz Apostolatu Fatimy – spotkanie modlitewne transmitowane w czasie rzeczywistym z Bazyliki Bożego Ciała z krakowskiego Kazimierza – spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem odbiorców. Na kolejną modlitwę Różańca do parafii Bożego Ciała (ul. Bożego Ciała 26 w Krakowie) oraz na specjalnie kanał „Przymierza z Maryją” na YouTube zapraszamy w piątek 6 grudnia na godzinę 15.00.