Racjonalna polityka dla mieszkańców czy widzimisię władz Krakowa? Briefing w czwartek 12 maja przed siedzibą Urzędu Miasta Krakowa

2022-05-09 00:00:00
Racjonalna polityka dla mieszkańców czy widzimisię władz Krakowa? Briefing w czwartek 12 maja przed siedzibą Urzędu Miasta Krakowa

Zieleń na zabetonowanych blokowiskach czy posadzenie drzewa na zabytkowym placu Starego Miasta? Zakup sprzętu dla szpitali czy kolejna droga i niekonieczna przebudowa przestrzeni publicznej? Co sądzą mieszkańcy Krakowa oraz osoby czujące związek z Krakowem o polityce władz miasta w zakresie urządzania terenów zielonych i rekreacyjnych? O tym zostaną poinformowani dziennikarze podczas briefiengu pod Urzędem Miasta Krakowa już 12 maja o godzinie 12.00.

 

Dbałość o komfort życia mieszkańców, atrakcyjna zieleń w przestrzeni publicznej blisko miejsca zamieszkania, sprzyjająca wypoczynkowi krakowian – to częste deklaracje sprawujących władzę.

Jaka jest rzeczywistość? Czy mieszkańcy Krakowa i osoby związane z podwawelskim grodem widzą inne potrzeby niż rządzący od 2002 roku prezydent Jacek Majchrowski? Odpowiedzi na te pytania poznają dziennikarze, dla których Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zorganizowało spotkanie prasowe w najbliższy czwartek 12 maja o godzinie 12.00.


Briefieng odbędzie się pod pomnikiem byłego prezydenta Krakowa Józefa Dietla na Placu Wszystkich Świętych, obok budynku Urzędu Miasta Krakowa.

 

Jedno z pytań, na które odpowiemy podczas spotkania z dziennikarzami brzmi:

„Który z pomysłów prezydenta Majchrowskiego poparło 1,7 proc. osób? Gdzie naprawdę w Krakowie potrzebna jest zieleń?”.

 

Po briefiengu wyniki przeprowadzonego w grupie 1657 respondentów badania opinii zostaną przekazane dziennikarzom w formie raportu zatytułowanego „Gdzie naprawdę potrzebna jest zieleń?”, a następnie raport zostanie przekazany władzom miasta Krakowa, aby - mamy taką nadzieję – służył podejmowaniu trafniejszych niż do tej pory decyzji, uwzględniających realne  potrzeby mieszkańców.

Jak czytamy w raporcie przygotowanym przez Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi:

„Nasze środowisko podjęło się czegoś, czego nie zrobiły dotąd władze miasta – zapytaliśmy mieszkańców Krakowa i osoby z nim związane o faktyczne potrzeby w zakresie zieleni miejskiej i racjonalność wydania dużej kwoty (wiemy, że nie mniejszej niż 1,4 mln zł, szczegółów na razie władze nie chcą zdradzać) na przebudowę placu, którego stan nie jest tak kiepski, aby wymagał on ponownej przebudowy.”

 

Kontrowersyjny plan wydania co najmniej 1,4 mln zł na kolejną przebudowę placu w centrum miasta spowodował jesienią 2021 roku i zimą 2022 roku protesty społeczne oraz powstanie Społecznego Komitetu Obrony Pomnika Księdza Piotra Skargi, w którego skład weszło blisko 100 osób – ludzi świata nauki, kultury, działaczy społecznych i członków organizacji skupiających ludzi o poglądach patriotycznych i broniących wartości cywilizacji europejskiej.

 

Liczymy na to, że uwagi i propozycje uczestników badania ankietowego, przeprowadzonego przez nasze Stowarzyszenie, wpłyną na większą otwartość władz miasta na opinie i propozycje mieszkańców.

Jednocześnie wyrażamy nadzieję, że nasz raport „Gdzie naprawdę potrzebna jest zieleń?”, będzie punktem wyjściowym do podjęcia debaty publicznej nad sposobem prowadzenia polityk publicznych przez władze Krakowa w zgodzie z interesem ogółu mieszkańców zarówno samego miasta, jak i aglomeracji krakowskiej.


PiotrSkarga.pl


25 czerwca ulicami Krakowa przejdzie „Krakowski Marsz dla Życia i Rodziny”. Radosny pochód obrońców rodziny i życia ruszy z Placu Matejki o godzinie 12:00. Hasło tegorocznego marszu brzmi: „Polsko! Walcz o swoje dzieci!”. Obrona dzieci to zarazem obrona rodziny i zasad, które budują nasz naród od ponad tysiąca lat.
– Jestem katolickim kapłanem. W tej wierze się urodziłem i w niej też chcę umrzeć – tymi słowami zwrócił się do swoich kozackich oprawców Andrzej Bobola, wiedząc, że za odmowę przejścia na prawosławie może spotkać go najokrutniejsza kaźń. Dzisiaj obchodzimy 366. rocznicę męczeńskiej śmierci jednego z katolickich patronów Polski, który w Janowie Poleskim odszedł z świata doczesnego poćwiartowany przez barbarzyńskich żołdaków kozackich 16 maja 1657 roku.
Dojrzeć w wierze i w miłości, doświadczyć nawrócenia i dawać przykład bliźnim… Życie Giovanniego Francesco di Pietro di Bernardone, czyli Franciszka z Asyżu, mimo upływu wieków, zmian cywilizacyjnych oraz społecznych wciąż jest przykładem tego, jak można zmienić swoje życie i podarować bliźnim to, co najwartościowsze – ofiarę z dobra i miłosierdzia. O nawróceniu św. Franciszka z Asyżu i odniesieniu do czasów współczesnych opowie 25 maja w krakowskim Klubie „Polonia Christiana” o. Andrzej Zając OFMConv.
Coroczna procesja z Wawelu do sanktuarium w na Skałce, gdzie odprawiona została uroczysta Msza św., były aktem czci św. Stanisława ze Szczepanowa. – Podczas Eucharystii – za przyczyną św. Stanisława Biskupa i Męczennika – będziemy prosili Dobrego Ojca, który jest w niebie, o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny, Polski, o budowanie przez nią swego życia społecznego i narodowego na niewzruszalnych fundamentach Dekalogu i obydwóch przykazań miłości, a w szczególności na prawdzie i wzajemnym poszanowaniu – tymi słowami rozpoczął liturgię abp Marek Jędraszewski.
Rybnicki Klub „Polonia Christiana” powraca! Zapraszamy na spotkanie z red. Arkadiuszem Stelmachem (Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi) połączone z prezentacją zyskującego ogromną popularność raportu „Zrównoważony rozwój: zaklęcie globalistów, instrument totalnego zniewolenia”. Podczas spotkania będzie możliwość otrzymania egzemplarza tej książki.