W najbliższym czasie Rada Europy będzie debatowała nad przyjęciem nowej rezolucji, zmierzającej do ograniczenia prawa lekarzy do odmowy świadczenia pewnych usług medycznych, takich jak aborcja.
Projekt rezolucji zatytułowanej „Dostęp kobiet do zgodnej z prawem opieki medycznej: problem nieuregulowanego sprzeciwu sumienia” jest najnowszą inicjatywą Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Pilotuje go szwedzka deputowana Carina Hägg.
Rezolucja ma dwa główne cele: upowszechnienie dostępu do aborcji jako prawa człowieka oraz ograniczenie możliwości odmowy przez lekarzy i podmioty świadczące usługi medyczne pewnych świadczeń ze względu na przekonania religijne, filozoficzne czy moralne.
Zdaniem projektodawców rezolucji lekarze odmawiają przede wszystkim przeprowadzania aborcji, przepisywania recept na tzw. awaryjne środki antykoncepcyjne oraz nie chcą uczestniczyć w procedurze wspomaganego samobójstwa.
„Uznając z jednej strony prawo jednostki do odmowy wykonania niektórych procedur medycznych, Zgromadzenie Parlamentarne jest głęboko zaniepokojone narastającą i w niewystarczającym stopniu uregulowaną kwestią mnożenia się tych praktyk, w szczególności w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego” – czytamy w projekcie.
Twórcy rezolucji proponują, by wprowadzić nadzór i monitoring praktykowania sprzeciwu sumienia. Wszystko po to, by zapewnić kobietom dostęp do usług medycznych, których potrzebują i do których mają „prawo”.
W projekcie rezolucji proponuje się pozbawić całe instytucje prawa do odmowy wykonywania pewnych zabiegów medycznych. Państwa członkowskie „muszą wykluczyć prawo instytucjonalnego sprzeciwu sumienia, zapobiegając temu, aby szpitale i kliniki publiczne jako całość nie mogły powoływać się na sprzeciw sumienia” – czytamy w dokumencie.
Gdyby państwa chciały zastosować się do tej rezolucji, oznaczałoby to w praktyce zakaz odmowy zabijania dzieci poczętych lub osób terminalnie chorych przez szpitale katolickie. Nie mogłyby się one powoływać na zasadę świętości życia ludzkiego.
Europejskie Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ), będące międzynarodową organizacją pozarządową, której celem jest ochrona praw i wolności człowieka oraz wolności religijnej w Europie i na świecie, zapowiedziało interwencję w sprawie nowej rezolucji. Na wniosek posłów Parlamentu Europejskiego ECLJ przygotowuje memorandum w obronie sprzeciwu sumienia, które zostanie przedłożone Parlamentowi w najbliższym czasie.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS