Rada Europy chce zmusić placówki medyczne do wykonywania aborcji

2009-11-24 00:00:00
Rada Europy chce zmusić placówki medyczne do wykonywania aborcji

W najbliższym czasie Rada Europy będzie debatowała nad przyjęciem nowej rezolucji, zmierzającej do ograniczenia prawa lekarzy do odmowy świadczenia pewnych usług medycznych, takich jak aborcja.

Projekt rezolucji zatytułowanej „Dostęp kobiet do zgodnej z prawem opieki medycznej: problem nieuregulowanego sprzeciwu sumienia” jest najnowszą inicjatywą Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Pilotuje go szwedzka deputowana Carina Hägg.

Rezolucja ma dwa główne cele: upowszechnienie dostępu do aborcji jako prawa człowieka oraz ograniczenie możliwości odmowy przez lekarzy i podmioty świadczące usługi medyczne pewnych świadczeń ze względu na przekonania religijne, filozoficzne czy moralne.

Zdaniem projektodawców rezolucji lekarze odmawiają przede wszystkim przeprowadzania aborcji, przepisywania recept na tzw. awaryjne środki antykoncepcyjne oraz nie chcą uczestniczyć w procedurze wspomaganego samobójstwa.

„Uznając z jednej strony prawo jednostki do odmowy wykonania niektórych procedur medycznych, Zgromadzenie Parlamentarne jest głęboko zaniepokojone narastającą i w niewystarczającym stopniu uregulowaną kwestią mnożenia się tych praktyk, w szczególności w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego” – czytamy w projekcie.

Twórcy rezolucji proponują, by wprowadzić nadzór i monitoring praktykowania sprzeciwu sumienia. Wszystko po to, by zapewnić kobietom dostęp do usług medycznych, których potrzebują i do których mają „prawo”.

W projekcie rezolucji proponuje się pozbawić całe instytucje prawa do odmowy wykonywania pewnych zabiegów medycznych. Państwa członkowskie „muszą wykluczyć prawo instytucjonalnego sprzeciwu sumienia, zapobiegając temu, aby szpitale i kliniki publiczne jako całość nie mogły powoływać się na sprzeciw sumienia” – czytamy w dokumencie.

Gdyby państwa chciały zastosować się do tej rezolucji, oznaczałoby to w praktyce zakaz odmowy zabijania dzieci poczętych lub osób terminalnie chorych przez szpitale katolickie. Nie mogłyby się one powoływać na zasadę świętości życia ludzkiego.

Europejskie Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ), będące międzynarodową organizacją pozarządową, której celem jest ochrona praw i wolności człowieka oraz wolności religijnej w Europie i na świecie, zapowiedziało interwencję w sprawie nowej rezolucji. Na wniosek posłów Parlamentu Europejskiego ECLJ przygotowuje memorandum w obronie sprzeciwu sumienia, które zostanie przedłożone Parlamentowi w najbliższym czasie.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.