Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radziejowie na Kujawach to jedno z najmłodszych sanktuariów maryjnych w Polsce. Zostało ustanowione zaledwie dwa lata temu. Miejsce znane jest jednak od wieków, dzięki bogatej historii.
Znaczącą rolę odegrał w niej król Władysław Łokietek, który w 1331 roku ufundował tu klasztor Ojców Franciszkanów. Stało się tak nie bez przyczyny. Władca był pełen wdzięczności dla zakonników, którzy ukryli go i ocalili mu życie podczas walki o tron Małopolski i pragnął zrewanżować się za okazaną pomoc. Wybrał Radziejów leżący w jego księstwie i sprowadził tu Braci Mniejszych z Krakowa, którzy z wielkim oddaniem zajęli się posługą duszpasterską. Na przestrzeni wieków klasztor był wielokrotnie trawiony przez pożary, dwukrotnie ograbiony i zniszczony przez szwedzkich najeźdźców. Za każdym jednak razem dźwigał się z gruzów dzięki zaangażowaniu zakonników i przy ofiarnym wsparciu mieszkańców.
W 1864 roku w odwecie za aktywną postawę braci podczas powstania styczniowego, rząd carski dokonał kasaty klasztoru. Pozostawiono dożywotnio jednego zakonnika, który miał opiekować się świątynią. Był nim ojciec Bonifacy Żórawski. Skazany na samotne życie z dala od wspólnoty zakonnej i bez prawa do noszenia habitu, przez 43 lata pełnił posługę duszpasterską oraz utrzymywał radziejowski kościół i klasztor (franciszkanie wrócili do Radziejowa na krótko w 1937 roku, a na stałe – w roku 1945).
Około 1898 roku zlecił cenionemu wówczas artyście, Feliksowi Cichockiemu, namalowanie dla świątyni obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wcześniej były tu ponoć cudowne obrazy poświęcone Matce Najświętszej, ale w wyniku zawieruch dziejowych uległy zniszczeniu.
Dla nowego wizerunku o. Bonifacy uzyskał od Ojca Świętego Leona XIII specjalny odpust. Przywilej ten otrzymał 14 marca 1898 roku z zaznaczeniem, aby odpust obchodzić w pierwszą niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej. Od czasu sprowadzenia obrazu, wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy cieszył się wielką czcią wiernych z Radziejowa i okolic, licznie gromadzących się w kościele. Z każdym rokiem przybywało świadectw zawierających opisy wielu nadzwyczajnych łask, uzdrowień fizycznych i duchowych, wyproszonych przed wizerunkiem Najświętszej Panny.
Dla potwierdzenia i jednocześnie umocnienia w tym miejscu kultu Maryi, 14 września 2014 roku kościół Franciszkanów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego podniesiono do rangi Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a rok później – 16 sierpnia 2015 r. – Cudowny Wizerunek Maryi tulącej Dziecię został uroczyście ukoronowany.
Redakcja dziękuje p. Aleksemu Talarkowi z Byczyny za informacje nt. sanktuarium w Radziejowie
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy