Rewolucja kulturalna we Włoszech w ciągu ostatnich 50 lat

2009-10-23 00:00:00
Rewolucja kulturalna we Włoszech w ciągu ostatnich 50 lat

Wykład wygłoszony w Krakowie 10 października 2009 roku podczas VI Kongresu Konserwatywnego.

Antonio Gramsci i rewolucja kulturalna

Włochy były miejscem, w którym koncepcja rewolucji kulturalnej została pierwotnie opracowana.

Według Karola Marksa, stosunki własności i produkcji tworzą podstawową rzeczywistość, tzw. infrastrukturę. Wszystkie inne porządki społeczeństwa: prawny, polityczny, społeczny, kulturalny, moralny, religijny itp. superstruktury były uznawane przez niego za konsekwencje struktury gospodarczej.

Co więcej, zdaniem Marksa struktura gospodarcza określa świadomość człowieka. „Sposób wytwarzania dóbr materialnych na ogół warunkuje procesy życia społecznego, politycznego i duchowego – pisał – to nie świadomość ludzka określa byt społeczny, lecz przeciwnie, byt społeczny określa świadomość”. (1)

Marks uważał, że zmiana systemu produkcji automatycznie pociągnie za sobą zmianę w „superstrukturze”, a ostatecznie w samej strukturze psychologicznej ludzi, tworząc tym samym „nowego socjalistycznego człowieka”.

Zajmowanie się przez Marksa wyłącznie strukturą gospodarczą sprawiło, że zaniedbał on rewolucyjne działania w sferze kultury i religii. Aby naprawić to zaniedbanie dwudziestowieczne nurty marksizmu, poczynając od Antonio Gramsci’ego (1891-1937) rozwinęły nowe teorie na temat rodzaju rewolucji koniecznej do obalenia obecnego porządku rzeczy. Kluczowe dla tych teorii były koncepcje „hegemonii kulturalnej” i jej następstwa, tj. „rewolucji kulturalnej”. (2)

Zgodnie z teorią „hegemonii kulturalnej”, burżuazja uciska niższe klasy nie tylko dzięki władzy ekonomicznej i politycznej, lecz w szczególności poprzez dominację kulturalną. To zakłada, że kultura jest formowana przez burżuazję i z tego powodu ucieleśnia ona szczególny punkt widzenia świata, składający się z wartości moralnych, intelektualnych i psychologicznych wzorców, dostosowanych do zachowania władzy przez burżuazję.

Gramsci, zatem zaproponował rewolucję, która zmieniłaby kulturę, która z kolei miała spowodować zmiany we wszystkich innych dziedzinach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.