Rosja: zabiegi o prawny zakaz aborcji

2010-02-03 00:00:00
Rosja: zabiegi o prawny zakaz aborcji

Przeciwnicy aborcji próbują zmienić liberalne rosyjskie prawo. Nie będzie to łatwe – ocenia „Rzeczpospolita”.

Dziennik „Gazieta”, na który powołuje się „Rz” wskazuje jako broniący życia projekt zmiany prawa przygotowywany przez grupę posłów wspieranych przez organizacje społeczne i religijne, w tym sam patriarchat moskiewski.

Wnioskodawcy chcą, by przeprowadzenie „zabiegu” aborcji było możliwe tylko wówczas, gdy „ciąża zagraża życiu kobiety” albo jest konsekwencją gwałtu. Inne proponowane rozwiązania to zakaz aborcji błyskawicznych, czyli przeprowadzanych od ręki. W grę wchodzi wprowadzenie obowiązkowego 14-dniowego okresu do namysłu.

Jednym z krytykowanych zapisów w obecnym ustawodawstwie jest kara materialna nakładana na lekarza, który przeoczył wady płodu. Między innymi właśnie z tego powodu, przekonują obrońcy życia, lekarze często zalecają aborcję.

Obecnie Rosja ma jedne z najbardziej liberalnych przepisów w tej dziedzinie, które zezwalają na „przerwanie ciąży” na życzenie do 12. tygodnia, a z przyczyn społecznych – do 22. tygodnia. W przypadku wskazań medycznych, ograniczeń czasowych nie ma w ogóle. Po rozpadzie Związku Radzieckiego od 1991 roku liczba zabiegów spadła ponaddwukrotnie, ale dopiero trzy lata temu było ich pierwszy raz mniej niż urodzonych dzieci, choć i tak aż półtora miliona – podaje „Rz”.

Zdecydowanie przeciw aborcji występuje Cerkiew prawosławna oraz posłowie mający konserwatywne poglądy.

„Usuwanie ciąży” jest w prywatnych klinikach ginekologicznych „banalnym zabiegiem”, nierzadko figuruje tuż obok prowadzenia ciąży. Dostępność aborcji sprawia, że Rosjanki wciąż traktują ją jako jedną z metod antykoncepcji – informuje dziennik.

Bolszewicka Rosja jako pierwszy kraj na świecie zalegalizowała aborcję na życzenie kobiety (już w 1920 roku). Czasowo wprowadzono jej zakaz w czasach Józefa Stalina i drugiej wojny światowej, jednak za Nikity Chruszczowa liberalne przepisy powróciły. Rekord padł w 1964 roku – w ZSRR wykonano wówczas 5,6 mln zabiegów – przypomina „Rz”.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.