Rosja: zabiegi o prawny zakaz aborcji

2010-02-03 00:00:00
Rosja: zabiegi o prawny zakaz aborcji

Przeciwnicy aborcji próbują zmienić liberalne rosyjskie prawo. Nie będzie to łatwe – ocenia „Rzeczpospolita”.

Dziennik „Gazieta”, na który powołuje się „Rz” wskazuje jako broniący życia projekt zmiany prawa przygotowywany przez grupę posłów wspieranych przez organizacje społeczne i religijne, w tym sam patriarchat moskiewski.

Wnioskodawcy chcą, by przeprowadzenie „zabiegu” aborcji było możliwe tylko wówczas, gdy „ciąża zagraża życiu kobiety” albo jest konsekwencją gwałtu. Inne proponowane rozwiązania to zakaz aborcji błyskawicznych, czyli przeprowadzanych od ręki. W grę wchodzi wprowadzenie obowiązkowego 14-dniowego okresu do namysłu.

Jednym z krytykowanych zapisów w obecnym ustawodawstwie jest kara materialna nakładana na lekarza, który przeoczył wady płodu. Między innymi właśnie z tego powodu, przekonują obrońcy życia, lekarze często zalecają aborcję.

Obecnie Rosja ma jedne z najbardziej liberalnych przepisów w tej dziedzinie, które zezwalają na „przerwanie ciąży” na życzenie do 12. tygodnia, a z przyczyn społecznych – do 22. tygodnia. W przypadku wskazań medycznych, ograniczeń czasowych nie ma w ogóle. Po rozpadzie Związku Radzieckiego od 1991 roku liczba zabiegów spadła ponaddwukrotnie, ale dopiero trzy lata temu było ich pierwszy raz mniej niż urodzonych dzieci, choć i tak aż półtora miliona – podaje „Rz”.

Zdecydowanie przeciw aborcji występuje Cerkiew prawosławna oraz posłowie mający konserwatywne poglądy.

„Usuwanie ciąży” jest w prywatnych klinikach ginekologicznych „banalnym zabiegiem”, nierzadko figuruje tuż obok prowadzenia ciąży. Dostępność aborcji sprawia, że Rosjanki wciąż traktują ją jako jedną z metod antykoncepcji – informuje dziennik.

Bolszewicka Rosja jako pierwszy kraj na świecie zalegalizowała aborcję na życzenie kobiety (już w 1920 roku). Czasowo wprowadzono jej zakaz w czasach Józefa Stalina i drugiej wojny światowej, jednak za Nikity Chruszczowa liberalne przepisy powróciły. Rekord padł w 1964 roku – w ZSRR wykonano wówczas 5,6 mln zabiegów – przypomina „Rz”.

Źródło: „Rzeczpospolita”
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.