Rozwód zmieni naturę małżeństwa - przestrzegają biskupi Malty

2010-10-20 00:00:00
Rozwód zmieni naturę małżeństwa - przestrzegają biskupi Malty

W związku z trwającymi zabiegami o legalizację rozwodu na Malcie – jedynym kraju Unii Europejskiej, w którym jest to zakazane – dwóch biskupów napisało specjalny list. Hierarchowie wyjaśnili w nim czym, zgodnie z nauką Kościoła, jest małżeństwo i dlaczego rozwód jest niedopuszczalny.

Abp Paul Cremona, kierujący Kościołem na Malcie oraz bp Mario Grech zauważyli, że „rozwód przeczy wartości małżeństwa i zmienia jego naturę”. Nawiązując do Ewangelii według św. Mateusza, przypomnieli słowa samego Chrystusa skierowane do faryzeuszy, którzy chcieli się upewnić, że mężczyzna może oddalić żonę z jakiegokolwiek powodu.

Jezus powołując się na Księgę Rodzaju odparł: „Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? »Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem«. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela" (Mt 19, 4-6). Jezus przypomniał, że Mojżesz, co prawda, pozwolił na rozwód - nie dlatego, że tak było od początku - tylko ze względu na zatwardziałość ludzkiego serca. Natomiast nigdy nie pozwalał na to sam Pan Bóg.

Biskupi zauważyli, że w całym swoim nauczaniu Pan Jezus zwracał uwagę, zwłaszcza na piękno nierozerwalności małżeństwa. Tymczasem, rozwód zmienia samą istotę małżeństwa i kiedy już raz zaistnieje nie można mówić o wiecznym i stabilnym małżeństwie uświęconym przez Boga od samego początku.

Hierarchowie podkreślili, że wprowadzenie instytucji rozwodu nie wzmocni małżeństwa, a tylko przysporzy więcej problemów, co można obserwować w innych państwach. Biskupi przypomnieli, że chrześcijanie muszą być odpowiedzialni w kwestii małżeństwa i rozwodu. Nakazał to sam Pan Jezus.

Źródło: CNA, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!