Sąd w Berlinie: uczeń muzułmanin może modlić się w szkole

2009-10-01 00:00:00
Sąd w Berlinie: uczeń muzułmanin może modlić się w szkole

Sąd w Berlinie przyznał muzułmańskiemu uczniowi prawo do modlitw w gimnazjum – donosi dziennik „Rzeczpospolita”. Spór o prawo do południowej modlitwy wybuchł w berlińskim gimnazjum przed ponad rokiem. Jego uczeń, 16-letni Yunus M., postanowił odmówić modlitwę w szkolnej szatni, jedynym miejscu, gdzie nikt mu nie przeszkadzał. Nie spodobało się to dyrektorce, która zakazała mu podobnych praktyk powołując się na zasadę „neutralności państwa wobec religii”.

Uczeń poskarżył się ojcu, który skierował sprawę do sądu. Ten orzekł, że zasada wolności wyznania ma pierwszeństwo przed konstytucyjnym zapisem o neutralności państwa. Zdaniem sądu pojęcie „swoboda wyznania” dotyczy nie tylko przekonań, ale też gwarantuje swobodę ich uzewnętrzniania. Yunus M. otrzyma więc wkrótce pomieszczenie do modlitw – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Musimy się przyzwyczaić, że praktyki religijne obce większości społeczeństwa są także pod ochroną prawa – skomentował orzeczenie Mattias Rohe, specjalista od islamu, który wystąpił przed sądem w roli eksperta.

Kilka lat temu władze Berlina wprowadziły do szkół etykę jako przedmiot obowiązkowy zamiast religii.

Źródło: „Rzeczpospolita”
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.