Sąd zadecyduje o dalszych losach kościoła w Dniepropietrowsku

2009-11-25 00:00:00
Sąd zadecyduje o dalszych losach kościoła w Dniepropietrowsku

Katolicy z Dniepropietrowska apelują o modlitewne wsparcie ich walki o ostateczny zwrot kościoła św. Józefa. Mimo wyroku pierwszej instancji z 10 sierpnia, który po 18 latach starań przyznał prawo własności kościoła parafii, amerykańska firma Dugsbery Inc. nie zamierza zrezygnować ze swych roszczeń.

O tym, że stawka w grze jest wysoka, świadczy chociażby fakt, że wynajęła jednego z najlepszych, a co za tym idzie najdroższych amerykańskich adwokatów. Firma, należąca do byłego premiera Ukrainy Pawła Łazarenki, chce rozebrać kościół i wybudować na jego miejscu dochodowy biurowiec.

Rozprawa, na której ma zostać unieważniony wyrok sądu w Dniepropietrowsku, odbędzie się 26 listopada w Najwyższym Sądzie Gospodarczym w Kijowie. Jej wynik zadecyduje, albo o ostatecznym przyznaniu kościoła wspólnocie parafialnej, albo oznaczać będzie początek kolejnej prawnej batalii o zwrot kościoła.

Tymczasem wierni przygotowują się do obrony świątyni. Ustawili namioty, w których śpią, a okna kościoła wzmocnili dodatkowymi kratami. Obawiają się bowiem najścia ze strony ludzi ukraińskiego oligarchy. Już wcześniej napadali oni na katolików, podpalali kościół, niszczyli jego dach i demolowali wnętrze. W intencji sprawiedliwego wyroku trwa też nieustanna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. O modlitewne wsparcie katolicy z Dniepropietrowska apelują do wszystkich ludzi dobrej woli.

Widzimy, że nasi oponenci i firma Dugsbery Inc., za którą stoi były premier Ukrainy Paweł Łazarenko, nie chcą zrezygnować z tego kościoła i trwa walka – mówi o. Błażej Suska, wiceprowincjał kapucynów na Ukrainie. – Mamy poczucie niebezpieczeństwa. Przy obecnych skorumpowanych sądach Ukrainy sytuacja może się skomplikować. Stąd mój apel o modlitwę w intencji sprawiedliwego wyroku – dodaje.

Jak informuje o. Kazimierz Guzik OFMCap, proboszcz parafii św. Józefa w Dniepropietrowsku, „wierni podjęli trzydniową modlitwę od rana do wieczora przed Najświętszym Sakramentem. W tym kościele bez dachu dzień przed rozprawą cała parafia będzie pościć o chlebie i wodzie, i całą noc czuwać na modlitwie o zwycięstwo prawdy w sądzie”.

Na fasadzie kościoła w Dniepropietrowsku widnieje transparent przypominający, że świątynia należy do Boga. Jest to aluzja do bezprawnych działań premiera Łazarenki. Będąc w 1998 r. u władzy, bezprawnie sprzedał on teren kościoła samemu sobie, używając jako podkładki fikcyjnej firmy zarejestrowanej w Ameryce.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.