Sandomierz: Ukraina. Między zbrodnią a moralnym odrodzeniem

2017-01-18 00:00:00
Sandomierz: Ukraina. Między zbrodnią a moralnym odrodzeniem

Klub Polonia Christiana w Sandomierzu zaprasza na konferencję „Ukraina między zbrodnią a moralnym odrodzeniem”.


W programie:

 

Prof. Włodzimierz Osadczy (KUL)

Bł. Biskup Grzegorz Chomyszyn, orędownik polsko-ukraińskiego pojednania

 

Prof. Mieczysław Ryba (KUL)

Misja cywilizacyjna Polski na Wschodzie

 

27 stycznia (piątek) 2017 r. godz. 18.00

Instytut Teologiczny im. bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu

ul. Mariacka 9

 



 Wstęp wolny!


Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal PCh24.pl 


Dr hab. Włodzimierz Osadczy
, prof. KUL, pracownik Instytutu Historii Kościoła i Patrologii KUL oraz Katedry Stosunków Międzynarodowych w Chełmie, Dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich Centrum Ucrainicum KUL. Prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie a także Dyrektor Ośrodka Badań nad Historią i Tradycją Metropolii Lwowskiej Obrządku Łacińskiego. Autor ponad 150 publikacji naukowych w tym 10 publikacji książkowych jako autor i redaktor. Badacz dziejów pogranicza, Kościoła katolickiego różnych rytów na Kresach, Polaków i kultury polskiej w byłym ZSRR i na Ukrainie. Animator licznych konferencji naukowych dotyczących historii i kultury pogranicza, utrwalenia pamięci ofiar ludobójstwa wołyńskiego, popularyzacji polsko-ukraińskich nawiązujących do tradycji dawnej Rzeczypospolitej.

 

Dr hab. Mieczysław Stanisław Ryba, prof. KUL, historyk specjalizujący się głównie w okresie II RP, publicysta, nauczyciel akademicki, pracownik naukowy KUL w Katedrze Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych. Wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Były członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Publicysta Radia Maryja i Naszego Dziennika. Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie, radny Rady Miasta Lublina. Autor wielu książek publikacji prasowych. W listopadzie 2015 r. „za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy najnowszej historii Polski, za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej” został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 4 sierpnia 2016 został powołany w skład Kapituły Orderu Odrodzenia Polski.


Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!