Sejm RP wezwał rząd do działań w obronie indyjskich chrześcijan

2008-12-19 00:00:00

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek prezydium Sejmu przyjął 18 grudnia uchwałę w sprawie prześladowania chrześcijan w Indiach. W krótkim dokumencie wezwano rząd do podjęcia na forum międzynarodowym działań mających zapewnić bezpieczeństwo tamtejszych chrześcijanom. Uchwała została przyjęta przez posłów przez aklamację.

W dokumencie czytamy, iż Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża głębokie zaniepokojenie przypadkami prześladowań chrześcijan w Indiach. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do Rady Ministrów o zintensyfikowanie działań na forum Unii Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych i innych organizacji międzynarodowych zmierzających do zapewnienia praw i bezpieczeństwa chrześcijan w Indiach”.

Szkoda, że tak późno – skomentował w rozmowie z KAI ks. dr Tomasz Atłas, sekretarz Komisji Episkopatu ds. Misji. Dodał jednak, że każde działanie mające na celu zwrócenie uwagi na złą sytuację chrześcijan w Indiach jest potrzebne, tym bardziej, że ostatnio świat przestał się tym interesować.

Przypomniał, że w Polsce miały miejsca akcje protestacyjne wobec sytuacji w Indiach, m.in. inicjatywa wysyłania petycji do ambasadora Indii w Warszawie. – Okazało się, że tych pocztówek i maili było bardzo dużo, sygnały o tej akcji dotarły do episkopatu Indii i otrzymaliśmy wyrazy wdzięczności od tamtejszych biskupów – relacjonuje ks. Atłas. Niestety, jak zaznaczył, po zamachach terrorystycznych w Bombaju zainteresowanie prześladowaniami chrześcijan osłabło. – Polscy misjonarze, którzy tam pracują nie tyle obawiają się o siebie, ale ich praca została mocno ograniczona, bo miejscowi boją się posyłać dzieci do placówek prowadzonych przez chrześcijan – dodał.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.