Senat USA przyjął ustawę zdrowotną

2009-12-29 00:00:00
Senat USA przyjął ustawę zdrowotną

W Wigilię Bożego Narodzenia amerykański Senat przyjął (60 głosów „za”, przy 39 „przeciw”) kontrowersyjną ustawę o reformie służby zdrowia. Aby weszła ona w życie konieczne jest jeszcze uzgodnienie ostatecznej wersji ustawy przez obie izby Kongresu. Każda z izb przyjęła bowiem zmiany, które wymagają ponownej akceptacji obu izb. Dopiero wtedy ustawa zostanie podpisana przez prezydenta.

Dwa dni przed wigilią senator Jim DeMint zwrócił uwagę, że ponieważ w ustawie zdrowotnej wprowadzono istotne zmiany, do jej zaakceptowania konieczna jest nie zwykła, ale kwalifikowana większość dwóch trzecich głosów wszystkich senatorów lub 66 głosów członków Senatu. Jednak przewodniczący Senatu uznał, że kwalifikowana większość nie jest konieczna, bo zmiany, które wprowadzono w ustawie są jedynie zmianami proceduralnymi.

Liderzy Partii Republikańskiej uważają, że to co się stało w sprawie głosowania nad ustawą zdrowotną w Senacie pokazuje zdeterminowanie demokratów do łamania procedur i bezprawnego wprowadzania, niejako tylnymi drzwiami, kontrowersyjnych ustaw.

Tuż przed końcowym głosowaniem lider opozycji mniejszościowej senator Mitch McConnell potępił taktykę demokratów, mówiąc o powszechnej opozycji wobec tego „dziwoląga”, jakim jest ustawa o reformie zdrowia: – Sondaże konsekwentnie wykazują stały sprzeciw wobec tej ustawy – zwykle jest dwa razy więcej jej przeciwników niż zwolenników. Stwierdził ponadto, że jest oczywisty sprzeciw wobec niej, nawet wśród samych demokratów, bo w przeciwnym razie liderzy partii nie urządzaliby głosowania nad zmianami w ustawie w środku nocy albo o świcie, w weekend, czy też w Wigilię.

Dzień przed głosowaniem w Senacie amerykańskie media opublikowały najnowszy sondaż dotyczący stopnia akceptacji ustawy zdrowotnej. Według badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Quinnipiac University przeciwnych ustawie było 53 proc. Amerykanów a za jej przyjęciem opowiedziało się 36 proc obywateli. Aż 72 proc. ankietowanych było przeciwnych finansowaniu aborcji z budżetu państwa. Amerykanom również nie podoba się zaangażowanie prezydenta Obamy w forsownie ustawy o reformie służby zdrowia. Przeciwnych temu jest 51 proc. obywateli.

Po przejściu ustawy zdrowotnej w Senacie Wendy Wright, szefowa organizacji Concerned Women for America stwierdziła: – Żaden senator nie może być dumny z przyjęcia tej ustawy. Podkreśliła, że wprowadza ona m.in. finansowanie aborcji z budżetu państwa, zwiększa składki na ubezpieczenie, tworzy niepotrzebne agencje rządowe z rozdętymi budżetami, czym nadmiernie obciąża podatników. Jej zdaniem demokraci wykazali się „niebywałą arogancją”, organizując głosowanie nad przyjęciem ustawy w Wigilię Bożego Narodzenia.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.