Senat USA przyjął ustawę zdrowotną

2009-12-29 00:00:00
Senat USA przyjął ustawę zdrowotną

W Wigilię Bożego Narodzenia amerykański Senat przyjął (60 głosów „za”, przy 39 „przeciw”) kontrowersyjną ustawę o reformie służby zdrowia. Aby weszła ona w życie konieczne jest jeszcze uzgodnienie ostatecznej wersji ustawy przez obie izby Kongresu. Każda z izb przyjęła bowiem zmiany, które wymagają ponownej akceptacji obu izb. Dopiero wtedy ustawa zostanie podpisana przez prezydenta.

Dwa dni przed wigilią senator Jim DeMint zwrócił uwagę, że ponieważ w ustawie zdrowotnej wprowadzono istotne zmiany, do jej zaakceptowania konieczna jest nie zwykła, ale kwalifikowana większość dwóch trzecich głosów wszystkich senatorów lub 66 głosów członków Senatu. Jednak przewodniczący Senatu uznał, że kwalifikowana większość nie jest konieczna, bo zmiany, które wprowadzono w ustawie są jedynie zmianami proceduralnymi.

Liderzy Partii Republikańskiej uważają, że to co się stało w sprawie głosowania nad ustawą zdrowotną w Senacie pokazuje zdeterminowanie demokratów do łamania procedur i bezprawnego wprowadzania, niejako tylnymi drzwiami, kontrowersyjnych ustaw.

Tuż przed końcowym głosowaniem lider opozycji mniejszościowej senator Mitch McConnell potępił taktykę demokratów, mówiąc o powszechnej opozycji wobec tego „dziwoląga”, jakim jest ustawa o reformie zdrowia: – Sondaże konsekwentnie wykazują stały sprzeciw wobec tej ustawy – zwykle jest dwa razy więcej jej przeciwników niż zwolenników. Stwierdził ponadto, że jest oczywisty sprzeciw wobec niej, nawet wśród samych demokratów, bo w przeciwnym razie liderzy partii nie urządzaliby głosowania nad zmianami w ustawie w środku nocy albo o świcie, w weekend, czy też w Wigilię.

Dzień przed głosowaniem w Senacie amerykańskie media opublikowały najnowszy sondaż dotyczący stopnia akceptacji ustawy zdrowotnej. Według badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Quinnipiac University przeciwnych ustawie było 53 proc. Amerykanów a za jej przyjęciem opowiedziało się 36 proc obywateli. Aż 72 proc. ankietowanych było przeciwnych finansowaniu aborcji z budżetu państwa. Amerykanom również nie podoba się zaangażowanie prezydenta Obamy w forsownie ustawy o reformie służby zdrowia. Przeciwnych temu jest 51 proc. obywateli.

Po przejściu ustawy zdrowotnej w Senacie Wendy Wright, szefowa organizacji Concerned Women for America stwierdziła: – Żaden senator nie może być dumny z przyjęcia tej ustawy. Podkreśliła, że wprowadza ona m.in. finansowanie aborcji z budżetu państwa, zwiększa składki na ubezpieczenie, tworzy niepotrzebne agencje rządowe z rozdętymi budżetami, czym nadmiernie obciąża podatników. Jej zdaniem demokraci wykazali się „niebywałą arogancją”, organizując głosowanie nad przyjęciem ustawy w Wigilię Bożego Narodzenia.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.