Senat USA przyjął ustawę zdrowotną
2009-12-29 00:00:00

W Wigilię Bożego Narodzenia amerykański Senat przyjął (60 głosów „za”, przy 39 „przeciw”) kontrowersyjną ustawę o reformie służby zdrowia. Aby weszła ona w życie konieczne jest jeszcze uzgodnienie ostatecznej wersji ustawy przez obie izby Kongresu. Każda z izb przyjęła bowiem zmiany, które wymagają ponownej akceptacji obu izb. Dopiero wtedy ustawa zostanie podpisana przez prezydenta.
Dwa dni przed wigilią senator Jim DeMint zwrócił uwagę, że ponieważ w ustawie zdrowotnej wprowadzono istotne zmiany, do jej zaakceptowania konieczna jest nie zwykła, ale kwalifikowana większość dwóch trzecich głosów wszystkich senatorów lub 66 głosów członków Senatu. Jednak przewodniczący Senatu uznał, że kwalifikowana większość nie jest konieczna, bo zmiany, które wprowadzono w ustawie są jedynie zmianami proceduralnymi.
Liderzy Partii Republikańskiej uważają, że to co się stało w sprawie głosowania nad ustawą zdrowotną w Senacie pokazuje zdeterminowanie demokratów do łamania procedur i bezprawnego wprowadzania, niejako tylnymi drzwiami, kontrowersyjnych ustaw.
Tuż przed końcowym głosowaniem lider opozycji mniejszościowej senator Mitch McConnell potępił taktykę demokratów, mówiąc o powszechnej opozycji wobec tego „dziwoląga”, jakim jest ustawa o reformie zdrowia: – Sondaże konsekwentnie wykazują stały sprzeciw wobec tej ustawy – zwykle jest dwa razy więcej jej przeciwników niż zwolenników. Stwierdził ponadto, że jest oczywisty sprzeciw wobec niej, nawet wśród samych demokratów, bo w przeciwnym razie liderzy partii nie urządzaliby głosowania nad zmianami w ustawie w środku nocy albo o świcie, w weekend, czy też w Wigilię.
Dzień przed głosowaniem w Senacie amerykańskie media opublikowały najnowszy sondaż dotyczący stopnia akceptacji ustawy zdrowotnej. Według badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Quinnipiac University przeciwnych ustawie było 53 proc. Amerykanów a za jej przyjęciem opowiedziało się 36 proc obywateli. Aż 72 proc. ankietowanych było przeciwnych finansowaniu aborcji z budżetu państwa. Amerykanom również nie podoba się zaangażowanie prezydenta Obamy w forsownie ustawy o reformie służby zdrowia. Przeciwnych temu jest 51 proc. obywateli.
Po przejściu ustawy zdrowotnej w Senacie Wendy Wright, szefowa organizacji Concerned Women for America stwierdziła: – Żaden senator nie może być dumny z przyjęcia tej ustawy. Podkreśliła, że wprowadza ona m.in. finansowanie aborcji z budżetu państwa, zwiększa składki na ubezpieczenie, tworzy niepotrzebne agencje rządowe z rozdętymi budżetami, czym nadmiernie obciąża podatników. Jej zdaniem demokraci wykazali się „niebywałą arogancją”, organizując głosowanie nad przyjęciem ustawy w Wigilię Bożego Narodzenia.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.