Singapur: o. Garcia krytykuje próby tworzenia cyborgów
2008-09-02 00:00:00
Działający w Singapurze hiszpański dominikanin o. David Garcia wyraził zaniepokojenie rozwijaniem badań nad technikami biomedycznymi, zmierzających do tworzenia „kombinacji zwierzęco-ludzkich”. O możliwościach prowadzenia tego rodzaju badań wspomina dokument „Kombinacje ludzko-zwierzęce dla badań biomedycznych”, wydany przez Bioetyczny Komitet Doradczy w Singapurze. Ma on charakter konsultacyjny i ma na celu sondowanie różnych poglądów na ten temat.
Według zakonnika, proponowany wytwór tych badań – cyborg (Cytoplasmic hybrid embrio) pozostaje mimo wszystko w zasadzie embrionem ludzkim i dlatego badania nad nim powinny budzić powszechny sprzeciw.
W swym artykule na ten temat, zamieszczonym w czasopiśmie „Asia Focus”, hiszpański dominikanin, który jest z wykształcenia teologiem moralistą, powołuje się na wiele dokumentów kościelnych na ten temat. Przytacza m.in. przemówienie Benedykta XVI do Kongregacji Nauki Wiary z 31 stycznia br., stwierdzające, iż „Urząd Nauczycielski Kościoła, choć nie musi odnosić się do wszystkich nowości naukowych, ma za zadanie umacnianie wartości i zasad w odniesieniu do wiernych i wszystkich ludzi dobrej woli – w dziedzinie etyki i moralności”.
Zakonnik przypomniał także „Uwagi nt. klonowania”, ogłoszone w 1997 przez Papieską Akademię Życia, która uznała klonowanie zarodków ludzkich za „niemoralne” i podkreśliła, że „medycyna winna chronić narządy ludzkie, zawierające jedyny w swoim rodzaju charakter osoby”. Również Jan Paweł II w orędziu do Papieskiej Akademii Nauk z 23 października 1982 ostro potępił „eksperymentalne manipulacje zarodkami ludzkimi, ponieważ człowiek od swojego poczęcia do śmierci nie może być wyzyskiwany w żadnym celu”.
Badania naukowe, w których wykorzystuje się ludzkie embriony, oraz produkowanie cyborgów o. Garcia nazwał ”sięganiem po zakazany owoc” i podkreślił, że to, co głosi Kościół w tej dziedzinie, nie jest jego „prywatną prawdą”, lecz uznaniem „jednakowej godności wszystkich ludzi”.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.