Smutne statystyki Kościoła we Francji

2010-01-05 00:00:00
Smutne statystyki Kościoła we Francji

– Jeśli nie przybędzie powołań, we Francji za 15 lat zniknie połowa tamtejszych diecezji. Już teraz istnieją regiony, gdzie na jednego kapłana przypada 60 kościołów – powiedział rzecznik prasowy francuskiego episkopatu ks. Bernard Podvin w wywiadzie dla dziennika „France-Soir”. 65 proc. Francuzów deklaruje się jako katolicy. 50 proc. z nich jest niepraktykujących, 10 proc. praktykujących okazjonalnie – informuje magazyn „Polonia Christiana”.

Według pisma wydawanego przez Stowarzyszenie im. ks. Piotra Skargi, faktyczna liczba praktykujących (uczęszczających przynajmniej raz w miesiącu do kościoła) wynosi 4 - 5 proc. ogółu Francuzów. W roku 2006 r. ochrzczonych zostało 322 tys. dzieci (dla porównania w 1993 roku ochrzczono 413 tys.).

W latach 1992-2009 liczba kapłanów spadła z 32 do ok. 15 tys., a średnia wieku księży to ponad 75 lat. Sukcesywnie spada liczba parafii. W archidiecezji Rennes, w 1969 r. były 364 parafie, obecnie – 84; w archidiecezji Chambéry 40 lat temu były 233, teraz jest tylko 40.

Zapytany o przyczyny tej dramatycznej sytuacji, rzecznik prasowy francuskiego episkopatu stwierdził m.in., że Kościół we Francji stał się niekomunikatywny i przez wiele lat nie chciał się do tego przyznać. – Im więcej będziemy głosić, tym więcej będzie księży – uważa ks. Podvin. W jego przekonaniu przyczyną kryzysu powołań na pewno nie jest celibat, bo większość kapłanów dobrze przeżywa zobowiązanie do bezżenności, nie jako coś, co trzeba znosić, lecz jako zaangażowanie, które prowadzi do spotkania z innymi ludźmi – informuje Radio Watykańskie.

Rzecznik episkopatu przyznaje, że młodzi mogą się obawiać samotności, ta jednak w wypadku kapłana jest mitem. – W dzisiejszym społeczeństwie istnieje bowiem wiele bardziej samotnych osób niż duchowni. A ludzie potrzebują kapłana. Upominają się o niego, kiedy go brakuje – powiedział ks. Podvin.

Na brak chętnych nie narzekają za to seminaria prowadzone przez tradycjonalistów, które notują wzrost liczby kandydatów. Obecnie we Francji jest 120 seminarzystów przywiązanych do tradycyjnej liturgii we wspólnotach działających na mocy watykańskiego dokumentu Ecclesia Dei i 40 w Bractwie św. Piusa X  - podaje "Polonia Christiana".

Księża tradycyjni prowadzą 388 miejsc kultu, średnio więcej niż 4 w każdej diecezji. Z tego 204 związane są ze wspólnotami działającymi na mocy watykańskiego dokumentu Ecclesia Dei, zaś 184 należy do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Liczba księży sprawujących Mszę Św. według Mszału św. Piusa V (tzw. trydencka) wynosi pomiędzy 250 a 300, z nich zaś 150 to księża Bractwa św. Piusa X.

Źródło: Radio Watykańskie, „Polonia Christiana”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.