Smutne statystyki Kościoła we Francji

2010-01-05 00:00:00
Smutne statystyki Kościoła we Francji

– Jeśli nie przybędzie powołań, we Francji za 15 lat zniknie połowa tamtejszych diecezji. Już teraz istnieją regiony, gdzie na jednego kapłana przypada 60 kościołów – powiedział rzecznik prasowy francuskiego episkopatu ks. Bernard Podvin w wywiadzie dla dziennika „France-Soir”. 65 proc. Francuzów deklaruje się jako katolicy. 50 proc. z nich jest niepraktykujących, 10 proc. praktykujących okazjonalnie – informuje magazyn „Polonia Christiana”.

Według pisma wydawanego przez Stowarzyszenie im. ks. Piotra Skargi, faktyczna liczba praktykujących (uczęszczających przynajmniej raz w miesiącu do kościoła) wynosi 4 - 5 proc. ogółu Francuzów. W roku 2006 r. ochrzczonych zostało 322 tys. dzieci (dla porównania w 1993 roku ochrzczono 413 tys.).

W latach 1992-2009 liczba kapłanów spadła z 32 do ok. 15 tys., a średnia wieku księży to ponad 75 lat. Sukcesywnie spada liczba parafii. W archidiecezji Rennes, w 1969 r. były 364 parafie, obecnie – 84; w archidiecezji Chambéry 40 lat temu były 233, teraz jest tylko 40.

Zapytany o przyczyny tej dramatycznej sytuacji, rzecznik prasowy francuskiego episkopatu stwierdził m.in., że Kościół we Francji stał się niekomunikatywny i przez wiele lat nie chciał się do tego przyznać. – Im więcej będziemy głosić, tym więcej będzie księży – uważa ks. Podvin. W jego przekonaniu przyczyną kryzysu powołań na pewno nie jest celibat, bo większość kapłanów dobrze przeżywa zobowiązanie do bezżenności, nie jako coś, co trzeba znosić, lecz jako zaangażowanie, które prowadzi do spotkania z innymi ludźmi – informuje Radio Watykańskie.

Rzecznik episkopatu przyznaje, że młodzi mogą się obawiać samotności, ta jednak w wypadku kapłana jest mitem. – W dzisiejszym społeczeństwie istnieje bowiem wiele bardziej samotnych osób niż duchowni. A ludzie potrzebują kapłana. Upominają się o niego, kiedy go brakuje – powiedział ks. Podvin.

Na brak chętnych nie narzekają za to seminaria prowadzone przez tradycjonalistów, które notują wzrost liczby kandydatów. Obecnie we Francji jest 120 seminarzystów przywiązanych do tradycyjnej liturgii we wspólnotach działających na mocy watykańskiego dokumentu Ecclesia Dei i 40 w Bractwie św. Piusa X  - podaje "Polonia Christiana".

Księża tradycyjni prowadzą 388 miejsc kultu, średnio więcej niż 4 w każdej diecezji. Z tego 204 związane są ze wspólnotami działającymi na mocy watykańskiego dokumentu Ecclesia Dei, zaś 184 należy do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Liczba księży sprawujących Mszę Św. według Mszału św. Piusa V (tzw. trydencka) wynosi pomiędzy 250 a 300, z nich zaś 150 to księża Bractwa św. Piusa X.

Źródło: Radio Watykańskie, „Polonia Christiana”
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.