Sokółka: komisja teologiczna zbada ”zjawisko” z kościoła św. Antoniego

2009-10-01 00:00:00

Metropolita białostocki abp Edward Ozorowski powołał komisję teologów do wyjaśnienia, czy w kościele św. Antoniego w Sokółce zdarzył się cud. – Na dzień dzisiejszy jest to zjawisko, którego nie potrafimy wyjaśnić – poinformował KAI ks. Andrzej Dębski, rzecznik kurii białostockiej.

Pod koniec stycznia br. kapłanowi udzielającemu Komunii św. w kościele św. Antoniego w Sokółce upadł na podłogę komunikant. Ponieważ takiego komunikantu nie podaje się wiernym, kapłan zanurzył go, w celu rozpuszczenia, w specjalnym naczyniu z wodą zwanym vasculum. Po kilku dniach zauważono, że komunikant się nie rozpuścił, natomiast w środku pojawiła się brunatna plamka o powierzchni 0,5 na 0,5 cm.

Miejscowi duszpasterze zaskoczeni zjawiskiem wyjęli komunikant z vasculum i przełożyli na korporał – kwadratowe płótno używane w czasie Mszy św. Po wyschnięciu, na komunikancie pozostała plamka.

Kapłani zaczęli podejrzewać, że być może doszło do cudu eucharystycznego. Próbkę poddano badaniom przeprowadzonym przez dwóch niezależnych patomorfologów. Eksperci stwierdzili, że są to albo fragmenty włókien mięśnia sercowego albo coś, co je bardzo przypomina. Metropolita białostocki, abp Edward Ozorowski powołał następnie specjalną komisję złożoną z teologów, która ma wyjaśnić zjawisko.

Dalszy etap badań polega m.in. na wykluczeniu interwencji osób trzecich i prześledzeniu, dzień po dniu, co działo się z komunikantem. Badana jest także sama wiarygodność świadków, mająca wykluczyć iluzję czy konfabulację.

Na dzień dzisiejszy jest to zjawisko, którego nie potrafimy wyjaśnić – poinformował KAI ks. Andrzej Dębski, rzecznik kurii białostockiej. Zaapelował też o „spokój i rozwagę” tak, aby komisja teologiczna nie była zmuszona do pracy pod presją mediów.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.