Stajemy w obronie rodziny

2007-05-20
Stajemy w obronie rodziny

W niedzielę 20 maja blisko 4 tys. osób przeszło ulicami Warszawy w ramach drugiego Marszu dla Życia i Rodziny.
 
O godz. 12.30 organizatorzy imprezy: Łukasz Wróbel z "Fundacji Pro" oraz Sławomir Olejniczak, prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi przywitali osoby przybyłe na Marsz dla Życia i Rodziny.
 
- Jesteśmy tu po to, by powiedzieć posłom, że najwyższy czas skończyć z dyskryminacją rodzin, zwłaszcza dyskryminacją podatkową - powiedział przed Sejmem do manifestantów Łukasz Wróbel. Prezes Olejniczak w krótkim przemówieniu wezwał zgromadzonych do walki z cywilizacją śmierci, która stara się rozszerzyć na cały świat. Jej głównymi promotorami są ruchy proaborcyjne i homoseksualne. - Chcemy zamanifestować nasze przywiązanie do życia i rodziny - tych fundamentów naszej cywilizacji i naszego życia społecznego, którym zagraża cywilizacja śmierci, o której wielokrotnie wspominał Jan Paweł II - mówił. - My stajemy dziś w ich obronie - podkreślił Sławomir Olejniczak.
 
Kilka minut później, w takt muzyki granej przez barwnie umundurowaną orkiestrę, II Marsz dla Życia wyruszył w kierunku centrum miasta. Wśród barwnych szeregów manifestantów dominowały osoby młode. Wiele rodzin stawiło się na demonstrację w komplecie. Wózek dziecięcy popychany przez rodziców był częstym widokiem.
 
Obok grup związanych z organizatorami marszu przywiązanie do wartości chrześcijańskich oraz poparcie dla poszanowania życia każdej osoby od poczęcia do naturalnej śmierci, demonstrowali m.in. przedstawiciele Instytutu Studiów nad Rodziną w Łomiankach, Stowarzyszenia Koliber, Śląskiego Środowiska Wiernych Tradycji Łacińskiej, Misji Służby Rodzinie itd.
 
W szeregach wyróżniali się również działacze takich zagranicznych organizacji jak Stowarzyszenia "Tradition Family Property" z USA, "S.O.S. Leben" z Niemiec i francuskiej antyaborcyjnej "Droit de Naitre". Było również kilka osób z działającej na Białorusi organizacji tradycjonalistów.
 
Demonstrujący skandowali hasła: "Wybierz życie", "Niskie podatki dla ojca i matki", "Hej, hej, hej - rodzina jest ok", "Chłopak i dziewczyna to prawdziwa rodzina" itp.
 
II Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami Nowy Świat, Świętokrzyską, Czackiego, Senatorską, Podwale i Freta na Rynek Nowego Miasta. Na kolejnych ulicach szeregi obrońców życia i rodziny powiększali nowi uczestnicy, głównie rodziny z dziećmi.
 
Na zakończenie uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny pozowali do wspólnej fotografii na Rynku Nowego Miasta.
 
(źródła: piotrskarga.pl, KAI)
Obrona dorobku cywilizacji chrześcijańskiej, angażowanie katolików w życie społeczne, pobudzanie religijności, dbanie o dobre imię Polski i ochrona interesu narodowego – to główne kierunki już niemal ćwierćwiecznej działalności naszego środowiska. 28 czerwca Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, jego Darczyńcy i Przyjaciele obchodzą 23. rocznicę powołania stowarzyszenia.
Rada Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej przyjęła we wtorek 24 maja 2022 roku uchwałę w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2022-2030. W opinii Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi wdrożenie zapisów dokumentu, w którym pod pretekstem walki z różnego rodzaju formami dyskryminacji przywołuje się przepisy Unii Europejskiej w tym zakresie zagraża wprowadzeniem do polityk i programów krajowych szkodliwych praktyk forsowania niebezpiecznych przepisów, deregulujących obecny stan prawny w Polsce.
Targany kolejnymi kryzysami i krytyką stanowiska wobec agresji rosyjskiej na Ukrainę, Kościół Powszechny realizuje nakreślony przez papieża program Synodu o synodalności. W cieniu wielkich wydarzeń rozgrywa się rywalizacja o model przebudowy Kościoła po obecnym Synodzie. Czy w Polsce czeka nas protestantyzacja na wzór niemiecki? O możliwych scenariuszach i obecnej sytuacji w Watykanie rozmawiać będą dwaj znakomici prelegenci...
Abp Fulton J. Sheen – myśliciel, uważny obserwator życia społecznego i religijnego, postać znacząca dzięki swojej wyrazistości poglądów i konsekwencji w ich głoszeniu. Osobę tego wyjątkowego duchownego przybliży nam Jan J. Franczak podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w sali konferencyjnej krakowskiej „Miodosytni” w czwartek 23 czerwca.
- Miłosierdzie Boga przypomniane przez św. Faustynę nie jest nowością Ewangelii. To centralna prawda dobrej Nowiny, która głosi, że Bóg jest miłością – pisał na portalu Archidiecezji Krakowskiej ks. Wojciech Węgrzyniak. Jak dzisiaj pojmujemy Boże Miłosierdzie? Dlaczego nie można zapominać o realności kary piekła za grzechy popełnione w doczesnym świecie i instrumentalnie traktować Miłosierdzia? Na te i inne pytania łatwiej będzie uzyskać odpowiedź po obejrzeniu filmu pt. „Miłosierdzie. O Łasce i potępieniu”, którego kinowa premiera odbędzie się 21 czerwca w Warszawie.