Statystyki: Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii

2010-09-14 00:00:00
Statystyki: Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii

W związku ze zbliżającą się pielgrzymką Ojca Świętego do Wielkiej Brytanii, episkopat tego kraju stara się stworzyć optymistyczny obraz tamtejszego Kościoła katolickiego. Statystyki jednak wskazują na gwałtowne załamanie praktyk religijnych.

Jak podaje gazeta „The Daily Telegraph”, w Wielkiej Brytanii od czasu ostatniej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w 1982 r., liczba zawieranych małżeństw przez tamtejszych katolików gwałtownie spadła. O ile w najbardziej katolickiej diecezji na Wyspach - Westminister liczba zawieranych małżeństw w 1982 r. wynosiła 3178, o tyle już w 2009 r. było ich 1139.

Chociaż liczba katolików w archidiecezji londyńskiej wzrosła o ponad 40 tys., co przypisuje się napływowi imigrantów, to jednak w ostatnim czasie trzeba było tam zamknąć pięć kościołów parafialnych oraz 44 szkoły katolickie.

W wywiadzie udzielonym niedawno przez dyrektora ds. duszpasterstwa w diecezji Westminister, Edmunda Adamusa agencji Zenit.org można przeczytać, że: „Wielka Brytania stała się geopolitycznym epicentrum Kultury Śmierci”. Innymi słowy stała się krajem, który zrezygnował z ochrony tradycyjnego małżeństwa, dzieci poczętych i osób starszych i ma to poważne konsekwencje dla całego społeczeństwa. Tego zdania nie podziela jednak abp Vincent Nicholas, będący przełożonym Adamusa.

Bp Kieran Conry z diecezji Arundel i Brighton posunął się do stwierdzenia, że „nie ma żadnych problemów w Kościele katolickim w Wielkiej Brytanii”. Dziennikarzowi gazety „The Guardian” powiedział: - Papież Benedykt XVI przybędzie do kraju, w którym katolicyzm jest niezwykle stabilny, dość spójny i wyrazisty w obecnym kontekście ogólnego spadku zainteresowania Kościołem w Zachodniej Europie. Jego zdaniem, tak naprawdę papież przyjedzie do kraju, w którym jest stosunkowo niewiele problemów do rozwiązania (sic!).

Tymczasem, w każdej diecezji notuje się poważny spadek praktyk religijnych. Przykładowo, w diecezji Arundel i Brighton – jednej z lepszych - liczba małżeństw kościelnych spadła z 890 w 1982 r. do 501 obecnie. Jest też mniej księży niż dawniej (kiedyś było ich 210, a obecnie 177). Spadła również liczba zakonnic z 90 do 57, zamknięto 3 kościoły oraz 26 szkół katolickich.

W innych częściach kraju statystyki są dużo gorsze. Wszędzie spada nie tylko liczba księży i osób konsekrowanych, ale także zamykane są liczne kościoły i szkoły katolickie. Ludzie są mniej chętni do zawierania małżeństw kościelnych, błędnie uważając, że związki takie obarczone są zbyt dużym ryzykiem rozpadu.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.