Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

2021-03-31
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

Reprezentacja naszego Stowarzyszenia w dniu 30 marca 2021 r. przeszła wymagający szlak przez pasmo gór w Beskidzie Żywieckim i Beskidzie Makowskim. W ten sposób włączyliśmy się w zainicjowane w 2009 r. coroczne wydarzenie religijne pod nazwą Ekstremalna Droga Krzyżowa.

To nie pierwszy raz, gdy uczestniczyliśmy w takim wydarzeniu. W 2018 r. grupa pracowników SKCh im. Ks. Piotra Skargi również przemierzała górskie szlaki, odprawiając Drogę Krzyżową.

W 2021 roku udało się wyruszyć ponownie. Pomimo trudnych warunków, w tym początkowo obfitego deszczu oraz zalegających na wyższych partiach gór znacznych ilości śniegu, udało się w zwartej grupie przemierzyć ponad 12-kilometrową trasę. W jej trakcie towarzyszyły nam rozważania Męki Pańskiej oraz różnorodne modlitwy. Warto dodać, iż przed wyruszeniem w górę, wzięliśmy udział w porannej Mszy Świętej.

Jak podaje portal pch24.pl, dotychczas w samym 2021 roku Ekstremalną Drogę Krzyżową przebyło ponad 37 tys. osób, korzystając z 1006 wyznaczonych tras. Może to jednak być liczba istotnie zaniżona, choćby z uwagi na to, że wielu katolików odbywa to nabożeństwo samotnie i bez rejestrowania się u głównego koordynatora akcji, czyli krakowskiej Fundacji Indywidualności Otwartych. W tym roku większość Ekstremalnych Dróg Krzyżowych z udziałem zarejestrowanych uczestników odbyła się w dniach 26-27 marca.

 

PiotrSkarga.pl

Na stronie panieprezydencie.pl Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi prowadzi kampanię pod hasłem „Stop dekarbonizacji!”. Apelujemy do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, by walczył o polski interes narodowy podczas zbliżającego się szczytu przywódców państw, zainicjowanego przez Prezydenta USA Joe Bidena. Zachęcamy Państwa do podpisywania i wysyłania petycji w tej sprawie.
Na tegoroczny okres Świąt Wielkiej Nocy oraz Niedzielę Miłosierdzia Bożego nasze Stowarzyszenie przygotowało wyjątkową ofertę pogłębienia swojej duchowości i zarazem rozpropagowania Prawdy o Bożym Miłosierdziu. Są to rozważania modlitewne, podzielone na 20 części, które każdego dnia można otrzymać na swoją skrzynkę email. Wystarczy tylko dołączyć do grona naszych korespondentów na specjalnie przygotowanej stronie.
Przez długie lata wokół Sługi Bożego ks. Piotra Skargi wrogowie katolicyzmu próbowali stworzyć czarną legendę o jego rzekomym pochowaniu żywcem. Rozpowszechniając kłamstwa, pomijano zarazem szereg jego dzieł i dokonań, które po dziś dzień służą za przykłady wyjątkowej ofiarności i chrześcijańskiego ducha w społeczeństwie. Z czarną legendą oraz przemilczeniami najlepiej walczyć poprzez fakty. W atrakcyjny sposób przytoczył je Jarosław Mańka.
W tym roku ponownie przychodzi nam zmagać się z wieloma wyzwaniami i problemami na drodze do uczczenia Zmartwychwstania Naszego Pana i Zbawiciela. Dlatego serdecznie zachęcamy do przeczytania życzeń, jakie na Święta Wielkiej Nocy A.D. 2021 kieruje do Państwa prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi Sławomir Olejniczak.
Swoją posługę jako prefekt Kongregacji Kultu Bożego kończy Kardynał Robert Sarah. Złożona na ręce Ojca Świętego Franciszka rezygnacja została przyjęta. Jako wierni doceniający pełne poświęcenia Kardynała Saraha obronie tradycyjnej katolickiej nauki o rodzinie, moralności seksualnej i prawie do życia podziękujmy Kardynałowi, włączając się w akcję Stowarzyszenia „Polonia Christiana” pod hasłem „Merci Eminence!” („Dziękujemy Eminencjo!”).