Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

2021-03-31 00:00:00
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

Reprezentacja naszego Stowarzyszenia w dniu 30 marca 2021 r. przeszła wymagający szlak przez pasmo gór w Beskidzie Żywieckim i Beskidzie Makowskim. W ten sposób włączyliśmy się w zainicjowane w 2009 r. coroczne wydarzenie religijne pod nazwą Ekstremalna Droga Krzyżowa.

To nie pierwszy raz, gdy uczestniczyliśmy w takim wydarzeniu. W 2018 r. grupa pracowników SKCh im. Ks. Piotra Skargi również przemierzała górskie szlaki, odprawiając Drogę Krzyżową.

W 2021 roku udało się wyruszyć ponownie. Pomimo trudnych warunków, w tym początkowo obfitego deszczu oraz zalegających na wyższych partiach gór znacznych ilości śniegu, udało się w zwartej grupie przemierzyć ponad 12-kilometrową trasę. W jej trakcie towarzyszyły nam rozważania Męki Pańskiej oraz różnorodne modlitwy. Warto dodać, iż przed wyruszeniem w górę, wzięliśmy udział w porannej Mszy Świętej.

Jak podaje portal pch24.pl, dotychczas w samym 2021 roku Ekstremalną Drogę Krzyżową przebyło ponad 37 tys. osób, korzystając z 1006 wyznaczonych tras. Może to jednak być liczba istotnie zaniżona, choćby z uwagi na to, że wielu katolików odbywa to nabożeństwo samotnie i bez rejestrowania się u głównego koordynatora akcji, czyli krakowskiej Fundacji Indywidualności Otwartych. W tym roku większość Ekstremalnych Dróg Krzyżowych z udziałem zarejestrowanych uczestników odbyła się w dniach 26-27 marca.

 

PiotrSkarga.pl

Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.