Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

2021-03-31 00:00:00
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

Reprezentacja naszego Stowarzyszenia w dniu 30 marca 2021 r. przeszła wymagający szlak przez pasmo gór w Beskidzie Żywieckim i Beskidzie Makowskim. W ten sposób włączyliśmy się w zainicjowane w 2009 r. coroczne wydarzenie religijne pod nazwą Ekstremalna Droga Krzyżowa.

To nie pierwszy raz, gdy uczestniczyliśmy w takim wydarzeniu. W 2018 r. grupa pracowników SKCh im. Ks. Piotra Skargi również przemierzała górskie szlaki, odprawiając Drogę Krzyżową.

W 2021 roku udało się wyruszyć ponownie. Pomimo trudnych warunków, w tym początkowo obfitego deszczu oraz zalegających na wyższych partiach gór znacznych ilości śniegu, udało się w zwartej grupie przemierzyć ponad 12-kilometrową trasę. W jej trakcie towarzyszyły nam rozważania Męki Pańskiej oraz różnorodne modlitwy. Warto dodać, iż przed wyruszeniem w górę, wzięliśmy udział w porannej Mszy Świętej.

Jak podaje portal pch24.pl, dotychczas w samym 2021 roku Ekstremalną Drogę Krzyżową przebyło ponad 37 tys. osób, korzystając z 1006 wyznaczonych tras. Może to jednak być liczba istotnie zaniżona, choćby z uwagi na to, że wielu katolików odbywa to nabożeństwo samotnie i bez rejestrowania się u głównego koordynatora akcji, czyli krakowskiej Fundacji Indywidualności Otwartych. W tym roku większość Ekstremalnych Dróg Krzyżowych z udziałem zarejestrowanych uczestników odbyła się w dniach 26-27 marca.

 

PiotrSkarga.pl

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!