Św. Rita w XXi wieku - zobacz zdjęcia ze spotkań

2016-04-11 00:00:00
Św. Rita w XXi wieku - zobacz zdjęcia ze spotkań
W środę 6 kwietnia oraz w czwartek 7 kwietnia bieżącego roku odbyły się spotkania ostrowskiego i wrocławskiego Klubu Polonia Christiana. Obydwa były poświęcone rosnącemu, w szczególności w ostatnim czasie, kultowi św. Rity z Cascii. Prelekcje wygłosiła Dorota Niedźwiecka - autorka książki poświęconej wielkiej Świętej.

Podczas spotkania prelegentka omówiła świadectwa historyczne dotyczące życia św. Rity z Cascii oraz świadectwa bardzo licznych, często dokładnie udokumentowanych cudów, jakie Święta wyprosiła u Pana Boga od XV w. Poruszyła między innymi, w świetle najnowszych odkryć, kwestię błędów co do oceny męża św. Rity oraz jej procesy - beatyfikacyjny i kanonizacyjny.

Dorota Niedźwiecka większy akcent położyła jednak na obecne działanie Świętej, która nie daje o sobie zapomnieć w naszych czasach. Mimo wieków, jakie upłynęły od śmierci św. Rity, jej kult z wielką siłą rośnie. Można wręcz stwierdzić, że więcej wiadomo o działaniach i cudach wyproszonych u Pana Boga przez Świętą po jej ziemskiej śmierci niż o jej ziemskim życiu. Każdego roku przybywa licznych świadectw o przeróżnych łaskach, jakie Bóg zdziałał za pośrednictwem Świętej - w szczególności o łaskach nawrócenia i uzdrowienia, ale także wielu innych. Dorota Niedźwiecka podkreśliła również konsekwencję, z jaką św. Rita dążyła do świętości, mimo wszystkich życiowych trudności. Życie Świętej stanowi żywe świadectwo wielkiego zaufania do Pana Boga nawet w najtrudniejszych sprawach.

Zarówno w Ostrowie Wielkopolskim, jak i we Wrocławiu po prelekcjach odbyły się długie i ożywione dyskusje. Obok pytań zadawanych Dorocie Niedźwieckiej nie zabrakło też osobistych świadectw uczestników spotkań o tym, jak św. Rita wyprosiła u Pana Boga liczne łaski.

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!