Światowy Kongres Modlitwy w Obronie Życia

2010-10-07 00:00:00

W klinikach aborcyjnych ginie co roku tyle samo ludzi, co w czasie II wojny światowej: 40 mln – powiedział kard. Ennio Antonelli na otwarcie Światowego Kongresu Modlitwy w Obronie Życia. Rozpoczął się on 5 października w Rzymie i potrwa do 10 października. Wśród prelegentów są szefowie dykasterii Kurii Rzymskiej: kard. Cañizares Llovera i abp Zygmunt Zimowski – informuje Radio Watykańskie.

Otwierając kongres, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny przedstawił negatywny kontekst kulturowy i polityczny współczesnego świata. Aborcja czy eutanazja to praktyki znajdujące dziś społeczne przyzwolenie. Kraje bogate dotyka kryzys demograficzny. W dwóch trzecich domostw Unii Europejskiej nie ma dzieci.

Kard. Antonelli skrytykował też metody sztucznego zapłodnienia, egoistyczne zachcianki osób, które traktują dzieci jak przedmioty, jak obiekty które się posiada dla własnej satysfakcji. – Dzisiaj wielu ludzi - nie tylko żyjący w małżeństwie, ale również osoby samotne i homoseksualiści - rości sobie prawo do posiadania dziecka poprzez sztuczne zapłodnienie. Nie wahają się oni uciekać do haniebnego zjawiska handlu. Nikt jednak nie ma prawa do posiadania dziecka. Osoby nie można wyprodukować, nabywać i posiadać jako przedmiot dla zaspokojenia własnej satysfakcji – podkreślał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. Kardynał przypomniał nauczanie Kościoła katolickiego w tej sprawie, które mówi, że każde dziecko ma prawo do poczęcia w akcie miłości rodziców.

Włoski hierarcha zwracając się do obrońców życia, stwierdził że ich siłą jest nadzieja. – Do takiej trudnej sytuacji posyła was bowiem sam Bóg, daje wam siłę, mądrość i wytrwałość, abyście mogli się przeciwstawić dominującej kulturze, politycznej mocy i powszechnemu zepsuciu – zapewnił szef watykańskiej dykasterii na otwarcie światowego kongresu pro-life.

Źródło: Radio Watykańskie, LifeSiteNews.com
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!