Święci i mistycy o duszach w czyśćcu. Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Felsem

2023-09-22 00:00:00
Święci i mistycy o duszach w czyśćcu. Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Felsem

Jak często praktykujący katolik zastanawia się nad losem dusz, które trafiły do czyśćca? Co możemy zrobić, by dusze bliskich trafiły do nieba? W jaki sposób o czyśćcu mówili święci i mistycy? Na te i inne pytania będzie można otrzymać odpowiedź podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie, 28 września w czwartek, o godzinie 18.00 w „Miodosytni” przy ul. św. Wawrzyńca 6. Spotkanie z udziałem Grzegorza Felsa, autora niedawno wydanej książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, będzie wyjątkową okazją do refleksji nad związkiem życia doczesnego i życia wiecznego.

 

Dorobek pisarski prelegenta

 

Grzegorz Fels to absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, polski teolog, publicysta katolicki, katecheta i autor książek. Był założycielem i redaktorem naczelnym ogólnopolskiego kwartalnika „Sekty i Fakty”, ukazującego się w latach 1998-2009. To także autor książek i artykułów o tematyce religijnej w miesięcznikach „Któż ja Bóg” i „Egzorcysta”. Wśród jego publikacji książkowych warto wymienić m.in. takie tytuły, jak: „Satanizm w Polsce i Europie - stan obecny i profilaktyka”, „Terroryzm w sektach”, „Uwierzcie w Anioła. O Bożych posłańcach prawie wszystko...", „Byliśmy ofiarami ofiar. Byli świadkowie Jehowy przerywają milczenie”. Wiedza i erudycja prelegenta Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie gwarantują wysoki poziom merytoryczny spotkania, podczas którego poruszane będą tematy ciekawe i przydatne nam do pełni przeżyć religijnych.

 

Czym jest czyściec?

 

W „Katechizmie Kościoła Katolickiego” czyściec określany jest jako „końcowe oczyszczenie”. Czytamy tam, że: Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba. To końcowe oczyszczenie wybranych, które jest czymś całkowicie innym niż kara potępionych, Kościół nazywa czyśćcem. Naukę wiary dotyczącą czyśćca sformułował Kościół przede wszystkim na Soborze Florenckim i na Soborze Trydenckim. Tradycja Kościoła, opierając się na niektórych tekstach Pisma świętego, mówi o ogniu oczyszczającym. (…) Nauczanie to opiera się także na praktyce modlitwy za zmarłych, o której mówi już Pismo święte: „Dlatego właśnie (Juda Machabeusz) sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu" (2 Mch 12, 45). Kościół od początku czcił pamięć zmarłych i ofiarował im pomoce, a w szczególności Ofiarę eucharystyczną, by po oczyszczeniu mogli dojść do uszczęśliwiającej wizji Boga. Kościół zaleca także jałmużnę, odpusty i dzieła pokutne za zmarłych: Nieśmy im pomoc i pamiętajmy o nich.

 

Jak możemy pomóc duszom?

 

Wobec tych słów temat spotkania Klubu „Polonia Christiana”, brzmiący „Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, budzi wielkie zaciekawienie. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że tak mało wiemy o czyśćcu – miejscu ważnym na drodze do wiecznego szczęścia. Spotkanie z Grzegorzem Felsem autorem książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, która ukazała się na rynku w lipcu tego roku, będzie więc wyjątkową okazją do wgłębienia się w tematykę mało znaną i trudną.

To także okazja do zrozumienia naszej roli i naszych obowiązków tu na ziemi, w życiu doczesnym, w stosunku do zmarłych. Każdy z nas może pomóc duszom czyśćcowym swoją modlitwą, a pamiętać o niej będzie łatwiej, gdy poznamy co mówili święci i mistycy Kościoła o duszach czekających w czyśćcu na odkupienie grzechów.

 

Pamiętajmy! Krakowski Klub „Polonia Christiana” zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Felsem, autorem m.in. książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”. Spotkanie odbędzie się 28 września w czwartek, o godzinie 18.00, w Krakowie w sali konferencyjnej „Miodosytni”, przy ul. św. Wawrzyńca 6. Wstęp wolny!


piotrskarga.pl

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.