Święci i mistycy o duszach w czyśćcu. Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Felsem

2023-09-22 00:00:00
Święci i mistycy o duszach w czyśćcu. Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Felsem

Jak często praktykujący katolik zastanawia się nad losem dusz, które trafiły do czyśćca? Co możemy zrobić, by dusze bliskich trafiły do nieba? W jaki sposób o czyśćcu mówili święci i mistycy? Na te i inne pytania będzie można otrzymać odpowiedź podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie, 28 września w czwartek, o godzinie 18.00 w „Miodosytni” przy ul. św. Wawrzyńca 6. Spotkanie z udziałem Grzegorza Felsa, autora niedawno wydanej książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, będzie wyjątkową okazją do refleksji nad związkiem życia doczesnego i życia wiecznego.

 

Dorobek pisarski prelegenta

 

Grzegorz Fels to absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, polski teolog, publicysta katolicki, katecheta i autor książek. Był założycielem i redaktorem naczelnym ogólnopolskiego kwartalnika „Sekty i Fakty”, ukazującego się w latach 1998-2009. To także autor książek i artykułów o tematyce religijnej w miesięcznikach „Któż ja Bóg” i „Egzorcysta”. Wśród jego publikacji książkowych warto wymienić m.in. takie tytuły, jak: „Satanizm w Polsce i Europie - stan obecny i profilaktyka”, „Terroryzm w sektach”, „Uwierzcie w Anioła. O Bożych posłańcach prawie wszystko...", „Byliśmy ofiarami ofiar. Byli świadkowie Jehowy przerywają milczenie”. Wiedza i erudycja prelegenta Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie gwarantują wysoki poziom merytoryczny spotkania, podczas którego poruszane będą tematy ciekawe i przydatne nam do pełni przeżyć religijnych.

 

Czym jest czyściec?

 

W „Katechizmie Kościoła Katolickiego” czyściec określany jest jako „końcowe oczyszczenie”. Czytamy tam, że: Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba. To końcowe oczyszczenie wybranych, które jest czymś całkowicie innym niż kara potępionych, Kościół nazywa czyśćcem. Naukę wiary dotyczącą czyśćca sformułował Kościół przede wszystkim na Soborze Florenckim i na Soborze Trydenckim. Tradycja Kościoła, opierając się na niektórych tekstach Pisma świętego, mówi o ogniu oczyszczającym. (…) Nauczanie to opiera się także na praktyce modlitwy za zmarłych, o której mówi już Pismo święte: „Dlatego właśnie (Juda Machabeusz) sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu" (2 Mch 12, 45). Kościół od początku czcił pamięć zmarłych i ofiarował im pomoce, a w szczególności Ofiarę eucharystyczną, by po oczyszczeniu mogli dojść do uszczęśliwiającej wizji Boga. Kościół zaleca także jałmużnę, odpusty i dzieła pokutne za zmarłych: Nieśmy im pomoc i pamiętajmy o nich.

 

Jak możemy pomóc duszom?

 

Wobec tych słów temat spotkania Klubu „Polonia Christiana”, brzmiący „Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, budzi wielkie zaciekawienie. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że tak mało wiemy o czyśćcu – miejscu ważnym na drodze do wiecznego szczęścia. Spotkanie z Grzegorzem Felsem autorem książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, która ukazała się na rynku w lipcu tego roku, będzie więc wyjątkową okazją do wgłębienia się w tematykę mało znaną i trudną.

To także okazja do zrozumienia naszej roli i naszych obowiązków tu na ziemi, w życiu doczesnym, w stosunku do zmarłych. Każdy z nas może pomóc duszom czyśćcowym swoją modlitwą, a pamiętać o niej będzie łatwiej, gdy poznamy co mówili święci i mistycy Kościoła o duszach czekających w czyśćcu na odkupienie grzechów.

 

Pamiętajmy! Krakowski Klub „Polonia Christiana” zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Felsem, autorem m.in. książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”. Spotkanie odbędzie się 28 września w czwartek, o godzinie 18.00, w Krakowie w sali konferencyjnej „Miodosytni”, przy ul. św. Wawrzyńca 6. Wstęp wolny!


piotrskarga.pl

Oto ten moment: dajmy zdecydowną i liczną odpowiedź wrogom życia i rodziny! Zapraszamy na wielką manifestację poparcia dla podstaw naszej cywilizacji. Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny w Krakowie będzie wyjątkowy. Oczy świata zwracają się bowiem na Polskę, w której znów rozgrywa się bitwa o życie setek tysięcy dzieci. Wykorzystajmy to w dobrym celu!
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.