Święci i mistycy o duszach w czyśćcu. Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Felsem

2023-09-22 00:00:00
Święci i mistycy o duszach w czyśćcu. Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Felsem

Jak często praktykujący katolik zastanawia się nad losem dusz, które trafiły do czyśćca? Co możemy zrobić, by dusze bliskich trafiły do nieba? W jaki sposób o czyśćcu mówili święci i mistycy? Na te i inne pytania będzie można otrzymać odpowiedź podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie, 28 września w czwartek, o godzinie 18.00 w „Miodosytni” przy ul. św. Wawrzyńca 6. Spotkanie z udziałem Grzegorza Felsa, autora niedawno wydanej książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, będzie wyjątkową okazją do refleksji nad związkiem życia doczesnego i życia wiecznego.

 

Dorobek pisarski prelegenta

 

Grzegorz Fels to absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, polski teolog, publicysta katolicki, katecheta i autor książek. Był założycielem i redaktorem naczelnym ogólnopolskiego kwartalnika „Sekty i Fakty”, ukazującego się w latach 1998-2009. To także autor książek i artykułów o tematyce religijnej w miesięcznikach „Któż ja Bóg” i „Egzorcysta”. Wśród jego publikacji książkowych warto wymienić m.in. takie tytuły, jak: „Satanizm w Polsce i Europie - stan obecny i profilaktyka”, „Terroryzm w sektach”, „Uwierzcie w Anioła. O Bożych posłańcach prawie wszystko...", „Byliśmy ofiarami ofiar. Byli świadkowie Jehowy przerywają milczenie”. Wiedza i erudycja prelegenta Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie gwarantują wysoki poziom merytoryczny spotkania, podczas którego poruszane będą tematy ciekawe i przydatne nam do pełni przeżyć religijnych.

 

Czym jest czyściec?

 

W „Katechizmie Kościoła Katolickiego” czyściec określany jest jako „końcowe oczyszczenie”. Czytamy tam, że: Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba. To końcowe oczyszczenie wybranych, które jest czymś całkowicie innym niż kara potępionych, Kościół nazywa czyśćcem. Naukę wiary dotyczącą czyśćca sformułował Kościół przede wszystkim na Soborze Florenckim i na Soborze Trydenckim. Tradycja Kościoła, opierając się na niektórych tekstach Pisma świętego, mówi o ogniu oczyszczającym. (…) Nauczanie to opiera się także na praktyce modlitwy za zmarłych, o której mówi już Pismo święte: „Dlatego właśnie (Juda Machabeusz) sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu" (2 Mch 12, 45). Kościół od początku czcił pamięć zmarłych i ofiarował im pomoce, a w szczególności Ofiarę eucharystyczną, by po oczyszczeniu mogli dojść do uszczęśliwiającej wizji Boga. Kościół zaleca także jałmużnę, odpusty i dzieła pokutne za zmarłych: Nieśmy im pomoc i pamiętajmy o nich.

 

Jak możemy pomóc duszom?

 

Wobec tych słów temat spotkania Klubu „Polonia Christiana”, brzmiący „Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, budzi wielkie zaciekawienie. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że tak mało wiemy o czyśćcu – miejscu ważnym na drodze do wiecznego szczęścia. Spotkanie z Grzegorzem Felsem autorem książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, która ukazała się na rynku w lipcu tego roku, będzie więc wyjątkową okazją do wgłębienia się w tematykę mało znaną i trudną.

To także okazja do zrozumienia naszej roli i naszych obowiązków tu na ziemi, w życiu doczesnym, w stosunku do zmarłych. Każdy z nas może pomóc duszom czyśćcowym swoją modlitwą, a pamiętać o niej będzie łatwiej, gdy poznamy co mówili święci i mistycy Kościoła o duszach czekających w czyśćcu na odkupienie grzechów.

 

Pamiętajmy! Krakowski Klub „Polonia Christiana” zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Felsem, autorem m.in. książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”. Spotkanie odbędzie się 28 września w czwartek, o godzinie 18.00, w Krakowie w sali konferencyjnej „Miodosytni”, przy ul. św. Wawrzyńca 6. Wstęp wolny!


piotrskarga.pl

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.