Święta Rita

maj 2015
Święta Rita

Święta Rita

W 2015 roku Instytut im. Ks. Piotra Skargi rozpoczęło kampanię krzewienia kultu św. Rity – patronki od spraw trudnych i beznadziejnych. W ramach akcji propagowania nabożeństwa do św. Rity, 300 tysięcy Przyjaciół Instytutu otrzymało biografię Świętej autorstwa Doroty Niedźwieckiej. W odpowiedzi prawie 65 000 osób przesłało do Cascii karteczki z prośbami o wstawiennictwo św. Rity.

 

Dzięki książce o św. Ricie każdy uczestnik kampanii mógł poznać historię tej niezwykłej świętej, dowiedzieć się więcej o niesamowitych cudach, które działy się z jej udziałem i zrozumieć, co spowodowało, że umiłowały ją miliony rodzin na całym świecie. Nic więc dziwnego, że cała akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony czcicieli patronki rodzin, którzy przekonali się o jej wstawienniczej sile.

 

Św. Jan Paweł II powiedział o św. Ricie: Żyjąc duchowością św. Augustyna, Rita stała się uczennicą Ukrzyżowanego i „ekspertem od cierpienia”; nauczyła się rozumieć bóle każdego serca. Dlatego też stała się orędowniczką ubogich i zrozpaczonych, uzyskując niezliczone łaski pociechy i umocnienia dla tych, którzy wzywają ją do różnorakich sytuacji.

 

Niewiarygodne cuda i kult na całym świecie

Święta Rita była żoną, wdową (zamordowano jej męża), matką (straciła dwóch synów), osobą samotną, w końcu – zakonnicą. Jak nikt poznała wszystkie problemy trapiące ludzi, a zwłaszcza te, które dotykają rodziny. Dlatego od czasu wyniesienia do chwały świętych cieszy się wielką popularnością jako patronka rodziny.

 

Już jej narodziny zostały przepowiedziane matce przez anioła. Całe życie św. Rity wypełniały cuda. Kiedy nie chciano przyjąć jej do augustianek, trzej jej ulubieni święci zanieśli ją podczas snu na dziedziniec klasztoru. To dla świętej Rity Bóg sprawił, że w środku mroźnej i śnieżnej zimy rozkwitła róża, a drzewo figi wydało owoce! Nawet po jej śmierci w 1457 roku nie przestała czynić cudów – jej ciało nie uległo rozkładowi, wydaje miłą woń, zmienia swoją pozycję...

 

Święta Rita cieszy się ogromnym uznaniem wśród wiernych, ponieważ jej życie świadczy o tym, że z każdym problemem można sobie poradzić. Wystarczy mocno wierzyć i zaufać Panu Bogu. Umiłowały ją miliony rodzin na całym świecie. Nikt tak jak ona nie rozumie codziennych zmartwień, a ponadto – jest niesłychanie skuteczną świętą. Wiedzą o tym miliony wierzących, którzy każdego roku pielgrzymują do włoskiej Cascii i Roccaporeny, gdzie mieszkała.

 

Cascia to malownicza, licząca ledwie 3,5 tysiąca mieszkańców miejscowość, w której przyjęła sakramenty i ofiarowała swoją posługę Margherita – doświadczona przez życie żona i matka, a następnie siostra zakonna i święta. Niesamowita historia jej życia oraz liczne łaski i cuda, jakie po dziś dzień objawiają się za jej przyczyną, stały się fundamentami jej świętości i kultu, który szybko wyszedł poza granice Włoch, a w ostatnich latach stał się szczególnie popularny w Polsce. Dowodem na to są wszystkie podziękowania i prośby do świętej Rity z Cascii, które zostały przekazane do Sanktuarium.