27 i 28 maja Klub "Polonia Christiana" zaprasza na spotkania z prof. Grzegorzem Kucharczykiem pt. "Synodalne trzęsienie ziemi" w - odpowiednio - Radomiu i Lublinie,
Radomskie spotkanie odbędzie się w Ośrodku Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" przy ul. Jacka Malczewskiego 16 o godzinie 18:00 we wtorek 27 V. Wykład prof. Kucharczyka, dotyczący szokujących wydarzeń ubiegłorocznej sesji Synodu ds. Rodziny, połączony będzie z projekcją filmu dokumentalnego Październikowa rewolucja, Co się stało na synodzie? w reżyserii Krystiana Kratiuka.
Dzień później prof. Grzegorz Kucharczyk odwiedzi Lublin - wykład rozpocznie się w Sali Konferencyjnej ZR NSZZ "Solidarność" przy ul. Królewskiej 3 również o godzinie 18:00. Przypomnijmy, że niedawno nakładem Instytutu Ks. Piotra Skargi ukazał się e-book Grzegorza Kucharczyka poświęcony obecnemu kryzysowi w Kościele, zatytułowany przewrotnie "Nie jesteśmy filią Rzymu". Książkę można pobrać tutaj.
Prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk to pracownik Instytutu Historii PAN, kierownik Pracowni Historii Niemiec i Stosunków Polsko-Niemieckich IH PAN. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych publikowanych w kraju i za granicą. Współpracuje z prasą konserwatywna i katolicką - swoje teksty publikował m.in. w "Christianitas", "Frondzie", "Arcanach", "Naszym Dzienniku" czy "Salisbury Review". Należy do redakcji "Polonia Christiana" i "Miłujcie się".
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!