Szkoła w Teksasie walczy z krzyżami

2009-12-18 00:00:00

Joe Mitchell, uczeń, który zapisał się na kurs ceramiki w Eastfield Community College w Mesquite w stanie Teksas chciał przed Bożym Narodzeniem ulepić krzyże jako prezenty dla znajomych. Usłyszał jednak od nauczyciela, że nie może tego zrobić, bo krzyż przypomina swastykę.

– Czułem się upokorzony. Czułem, że moja duchowość była poniżana – skarżył się student, który dodał, że sensem sztuki jest wyrażanie samego siebie, tego kim się jest, a jemu to uniemożliwiono.

Chłopak był wielokrotnie informowany przez instruktora oraz personel administracyjny szkoły, że na lekcjach ceramiki nie może lepić krzyży. Wynika to z zarządzenia władz, jakie tej jesieni zaczęło obowiązywać w szkole. Zakazuje ono nie tylko odwoływania się do symboliki religijnej, ale także wieszania i demonstrowania wszelkich symboli religijnych. 

Kelly Shackefford, prawniczka z Liberty Legal Institute do którego o pomoc zwrócił się Mitchel zauważyła, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego na czym polega wolność religijna, a władza nie może zakazać odgórnie umieszczania i demonstrowania symboli religijnych, czy też wyrażania swoich przekonań.   

Instytut wysłał w imieniu Mitchela list ostrzegawczy do przedstawicieli szkoły. Zarzucił im naruszenie konstytucji poprzez wprowadzenie zakazu wyrażania swoich przekonań religijnych w klasie.

W odpowiedzi szkoła wydała oświadczenie, w którym stwierdzono, że nie było intencją władz naruszanie czyichkolwiek praw i wolności religijnych ani artystycznych, i że w najbliższym czasie sprawę ucznia Mitchela zbada specjalna komisja prawna.

Źródło: FOX4News, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.