Szwajcaria: usługi ”Dignitasu” coraz mniej popularne
2010-01-05 00:00:00
Odkąd kanton Zurych zaostrzył przepisy dotyczące śmierci na życzenie, coraz mniej osób korzysta z usług stowarzyszenia oferującego pomoc w samobójstwie – informuje „Rzeczpospolita”.
W zeszłym roku organizacja „Dignitas” pomogła umrzeć 89 osobom – o jedną trzecią mniej niż rok wcześniej. Jeszcze w 2006 r. z jej pomocą odebrało sobie życie aż 195 Szwajcarów, Niemców i Brytyjczyków, a chętnych było co najmniej dziesięć razy więcej – czytamy w dzienniku.
Szwajcarski tygodnik „Sonntag” upatruje przyczyn „końca samobójczego boomu” w zmniejszeniu się ilości Niemców przyjeżdżających w celach samobójczych do Szwajcarii, a to właśnie osoby tej narodowości stanowią ponad połowę klientów organizacji „Dignitas”. Odstraszają ich zapewne nowe przepisy dotyczące śmierci na życzenie, które władze kantonu Zurych wprowadziły w 2008 r. Zgodnie z nimi cudzoziemiec, który chce skorzystać z usług takiej organizacji jak „Dignitas”, musi spędzić co najmniej tydzień na terenie kraju i przedstawić dwie odrębne opinie lekarskie potwierdzające, że jest nieuleczalnie chory. Inaczej nie otrzyma recepty na śmiertelną dawkę barbituranów – podkreśla „Rzeczpospolita”.
Wcześniej klient Dignitasu uśmiercany był w ciągu kilku godzin od chwili przyjazdu do Zurychu. Wydłużenie tego czasu zniechęca potencjalnych samobójców do skorzystania z usług organizacji. Niestety, można się spodziewać, że szef „Dignitasu” Ludwig Minelli znajdzie jakiś sposób, by obejść niewygodne prawo, lub przeniesie „działalność gospodarczą” do innego kantonu.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.