Szwecja: pierwsza uczelnia katolicka od czasu Reformacji
2010-09-03 00:00:00
W najbliższą niedzielę po ponad 500 latach w Szwecji otworzy podwoje wyższa uczelnia katolicka. Jak poinformowało kierownictwo Newmaninstitutet - Instytutu Newmana w Uppsali, jest to pierwsza wyższa katolicka placówka edukacyjna od czasu Reformacji w XVI w., która dostała uprawnienia nadawania stopni akademickich.
Uroczyste otwarcie prowadzonego przez jezuitów Newmaninstitutet nastąpi w niedzielę wieczorem. W jego trakcie zostaną wygłoszone trzy wykłady poświęcone m. in. wyzwaniom przed jakimi stoi współczesne chrześcijaństwo.
Patron uczelni, angielski kardynał John Henry Newman (1801-1890) należy do wybitnych postaci historii Kościoła w XIX w. W wieku 44 lat będąc anglikańskim teologiem przeszedł na katolicyzm. W 1847 r. przyjął święcenia kapłańskie a w 1879 r. papież Leon XIII wyniósł go do godności kardynalskiej.
Podczas wrześniowej pielgrzymki na Wyspy Brytyjskie, 19. września w Birmingham Benedykt XVI beatyfikuje kard. Newmana.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!