Tradycyjna Wspólnota Anglikańska nie udziela Komunii pro-aborcyjnym politykom

2010-03-11 00:00:00

Arcybiskup John Hepworth, prymas Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej, powiedział portalowi LifeSiteNews.com, że dla jego wspólnoty jest oczywiste, iż nie można udzielać Komunii politykom pro-aborcyjnym, ani żadnym innym osobom, które publicznie obnoszą się z poglądami przeciwnymi życiu.

– Ktoś, kto publicznie demonstruje stanowisko przeciw życiu, sprzeczne z klarownym nauczaniem Kościoła i przykazań Bożych, byłby natychmiast usunięty z jakiegokolwiek urzędu wspólnoty i z pewnością zostałby poinformowany o tym, że nie może przystępować do Komunii – mówił hierarcha anglikański w rozmowie z dziennikarzem portalu LifeSiteNews w Halifax, w Nowej Szkocji.

Arcybiskup Hepworth podróżuje po całym świecie zachęcając tradycyjne wspólnoty anglikańskie do połączenia się z Kościołem katolickim.

Hierarcha ten zwrócił uwagę, że trudno jest zdyscyplinować polityków. - Od czasu soboru watykańskiego II Kościół stał się wrażliwszy, jeśli chodzi o możliwości dyscyplinowania świeckich. Był to moment, w którym Kościół próbował odbudować kolegialność i rolę świeckich oraz ich posługę, co spowodowało, że niektórzy kapłani zaczęli mieć problem z tym, by powiedzieć komuś publicznie: "odszedłeś od nauczania Kościoła i zostaniesz zdyscyplinowany".

Dodał ponadto: - W dyscyplinowaniu świeckich Kościół naraża się, że usłyszy słowa „wypchaj się”, - jak się wyraził pewien Australijczyk - jak również na to, że jacyś kapłani mogą stanąć po stronie osoby świeckiej. A wtedy mamy publiczną schizmę. Kościół schizmy obawia się bardziej niż czegokolwiek i myślę, że słusznie. Dodał jednak, że anglikanie są bardziej przyzwyczajeni do dyscyplinowania swoich świeckich, ponieważ: - jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do ich roli. A jeśli świeccy chcą odgrywać jakąś rolę, to muszą postępować zgodnie z nauczaniem.

Jeśli chodzi o odmowę udzielania Komunii hierarcha zauważył, że w jego wspólnocie jest to znacznie łatwiejsze ze względu na to, że zgromadzenia wspólnot tradycyjnych są małe. Podkreślił również, że w Australii jego kanclerz jest członkiem parlamentu i zawsze w sprawach życia głosuje bez zarzutu. Z kolei prokurator generalny Australii Południowej jest jednym z jego parafian. Ci politycy, którzy nie chcą się podporządkować i postępować zgodnie z nauczaniem wybierają inną wspólnotę anglikańską.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.