Traktat lizboński skomplikował rządzenie UE
2010-01-08 00:00:00

W artykule opublikowanym w hiszpańskiej gazecie „El País” Jean-Marie Colombani, były redaktor francuskiej gazety „Le Monde”, skrytykował traktat lizboński za „skomplikowanie” rządzenia UE z powodu połączenia funkcji stałego prezydenta UE z czasową prezydenturą państw członkowskich.
„Jakże dziwna jest ta dwugłowa prezydencja!” – pisze Colombani. „Postawmy się na miejscu obywateli europejskich, których przekonano do idei traktatu lizbońskiego, który miał wszystko uprościć (...) Ideę tę lansowano, bo miała ona pozwolić Europie stać się bardziej dynamiczną i bardziej efektywną”.
Tak się jednak nie stało. Colombini pisze o „zawrocie głowy” z jakim mamy do czynienia po Nowym Roku. Jego zdaniem nikt wcześniej nie zdawał sobie sprawy z tego, że rotacyjna prezydencja państw członkowskich zostanie utrzymana.
„Dopiero teraz – pisze – zrozumieliśmy, że Europa będzie funkcjonować w oparciu o skomplikowany mechanizm z co najmniej czterema osiami: prezydentem i europejskim ministrem spraw zagranicznych; krajem sprawującym prezydencję; przewodniczącym Komisji oraz jego zespołem i wreszcie z szefami państw i rządów poszczególnych krajów członkowskich”.
Tymczasem jeden z blogerów na stronach internetowych gazety „The Economist” skomentował lament Jean-Marie Colombani’ego, podkreślając, że problem ten był doskonale znany od samego początku, a mimo to gazeta „Le Monde” była pierwszą, która namawiała do przyjęcia „nieszczęsnego” traktatu konstytucyjnego, zastąpionego później traktatem lizbońskim.
W celu przezwyciężenia trudności z zarządzaniem, jak podaje gazeta „The Financial Times”, nowy prezydent UE Herman Van Rompuy ogłosił, że 11 lutego odbędzie się szczyt państw członkowskich UE w Brukseli. Uczestnicy mają przygotować także nową, dziesięcioletnią strategię zwiększenia konkurencyjności gospodarki europejskiej. Stara strategia lizbońska przestała obowiązywać wraz z końcem ub. roku. Jej celem było przekształcenie do 2010 r. UE w „najbardziej konkurencyjną i dynamiczną gospodarkę opartą na wiedzy”.
Gazeta „The Financial Times” zauważyła jednak, że celu tego nie udało się zrealizować. Nie wzrosły znacznie wydatki na badania i rozwój, a także nie uporano się z problemem bezrobocia. Poprzednią strategię lizbońską skrytykował w 2004 r. były premier Holandii Wim Kok, który zauważył, że: „Lizbona jest o wszystkim i dlatego o niczym. Każdy jest odpowiedzialny za wszystko i za nic”.
Przewiduje się, że strategia na kolejne 10 lat zostanie przyjęta podczas drugiego szczytu państw Unii, który planowany jest na marzec br.
Źródło: FT, The Economist, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.