Transhumanizm i jego źródła - wyjątkowy gość w warszawskim Klubie „Polonia Christiana”

2022-10-03 00:00:00
Transhumanizm i jego źródła - wyjątkowy gość w warszawskim Klubie „Polonia Christiana”
Jakie są źródła technocentrycznej ideologii transhumanizmu? Dlaczego tak wielki kapitał kierowany jest na rozwój technologii mających wytworzyć inteligentną alternatywę dla człowieka? I przede wszystkim - czym grozi dalszy rozwój sztucznej inteligencji i jakie ryzyka się z nim wiążą - o tych sprawach będzie mówił gość najbliższego spotkania warszawskiego Klubu „Polonia Christiana” - o. dr Michał Ziółkowski MI.

Wydawać by się mogło, że mówiąc "transhumanizm" lub nawet "sztuczna inteligencja", myślimy o zjawisku zupełnie świeckim, pozbawionym pierwiastka nadprzyrodzonego. Niemniej jednak, badacze ideologii transhumanizmu coraz częściej dostrzegają, iż nie jest to wizja wprost ateistyczna, ale raczej coś w rodzaju quasi-religii z całym zestawem przypisanych jej dogmatów. Czy w ten sposób uwidaczniają się zamiary apologetów zastępowania pracy człowieka sztuczną inteligencją, by wraz z rozwojem technologicznym wyrugować z przestrzeni społecznej Boże prawa? 

Prelegent najbliższego spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie - o. dr Michał Ziółkowski MI - to kapłan Zakonu Posługujących Chorym, zwanego Kamilianami. Stopień doktora nauk filozoficznych uzyskał w 2020 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, na podstawie rozprawy doktorskiej zatytułowanej Immortalistyczna koncepcja człowieka Mikołaja Fiodorowa a stanowisko antropologiczne współczesnego transhumanizmu". Na jej podstawie wydawnictwo Von Borowiecky przygotowało i opublikowało książkę pt. Pokonać śmierć czy zmienić człowieka. Ideologia współczesnego transhumanizmu wobec heterodoksji Mikołaja Fiodorowa. 

Ojciec dr Ziółkowski jest członkiem Naukowego Towarzystwa Tomistycznego, a także wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko - Praskiej. Interesują go problemy bioetyczne, etyka sztucznej inteligencji, ewolucja idei antychrysta w tekstach biblijnych oraz jej współczesne wcielenia w przestrzeni "religii techniki", a także koncepcje myślicieli rosyjskiego renesansu filozoficzno-religijnego.

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie serdecznie zaprasza na spotkanie z o. dr. Michałem Ziółkowskim zatytułowane „Transumanizm. Źródła technocentrycznej ideologii”, które odbędzie się w czwartek 13 października 2022 r. o godz. 18:00. Spotykamy się w sali konferencyjnej Domu Literatury (piętro 1), przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 w Warszawie. Na spotkanie wstęp wolny!

PiotrSkarga.pl

o dr michał ziółkowski
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.