Transhumanizm i jego źródła - wyjątkowy gość w warszawskim Klubie „Polonia Christiana”

2022-10-03 00:00:00
Transhumanizm i jego źródła - wyjątkowy gość w warszawskim Klubie „Polonia Christiana”
Jakie są źródła technocentrycznej ideologii transhumanizmu? Dlaczego tak wielki kapitał kierowany jest na rozwój technologii mających wytworzyć inteligentną alternatywę dla człowieka? I przede wszystkim - czym grozi dalszy rozwój sztucznej inteligencji i jakie ryzyka się z nim wiążą - o tych sprawach będzie mówił gość najbliższego spotkania warszawskiego Klubu „Polonia Christiana” - o. dr Michał Ziółkowski MI.

Wydawać by się mogło, że mówiąc "transhumanizm" lub nawet "sztuczna inteligencja", myślimy o zjawisku zupełnie świeckim, pozbawionym pierwiastka nadprzyrodzonego. Niemniej jednak, badacze ideologii transhumanizmu coraz częściej dostrzegają, iż nie jest to wizja wprost ateistyczna, ale raczej coś w rodzaju quasi-religii z całym zestawem przypisanych jej dogmatów. Czy w ten sposób uwidaczniają się zamiary apologetów zastępowania pracy człowieka sztuczną inteligencją, by wraz z rozwojem technologicznym wyrugować z przestrzeni społecznej Boże prawa? 

Prelegent najbliższego spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie - o. dr Michał Ziółkowski MI - to kapłan Zakonu Posługujących Chorym, zwanego Kamilianami. Stopień doktora nauk filozoficznych uzyskał w 2020 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, na podstawie rozprawy doktorskiej zatytułowanej Immortalistyczna koncepcja człowieka Mikołaja Fiodorowa a stanowisko antropologiczne współczesnego transhumanizmu". Na jej podstawie wydawnictwo Von Borowiecky przygotowało i opublikowało książkę pt. Pokonać śmierć czy zmienić człowieka. Ideologia współczesnego transhumanizmu wobec heterodoksji Mikołaja Fiodorowa. 

Ojciec dr Ziółkowski jest członkiem Naukowego Towarzystwa Tomistycznego, a także wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko - Praskiej. Interesują go problemy bioetyczne, etyka sztucznej inteligencji, ewolucja idei antychrysta w tekstach biblijnych oraz jej współczesne wcielenia w przestrzeni "religii techniki", a także koncepcje myślicieli rosyjskiego renesansu filozoficzno-religijnego.

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie serdecznie zaprasza na spotkanie z o. dr. Michałem Ziółkowskim zatytułowane „Transumanizm. Źródła technocentrycznej ideologii”, które odbędzie się w czwartek 13 października 2022 r. o godz. 18:00. Spotykamy się w sali konferencyjnej Domu Literatury (piętro 1), przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 w Warszawie. Na spotkanie wstęp wolny!

PiotrSkarga.pl

o dr michał ziółkowski
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.