Turcja nie chce przyznać Kościołowi katolickiemu osobowości prawnej
2010-01-13 00:00:00
Kościół katolicki w Turcji stara się o uznanie przez państwo. Nuncjusz apostolski w Ankarze, abp Antonio Lucibello, na łamach anglojęzycznej gazety tureckiej „Today’s Zaman” ubolewa, że Kościół nie ma jeszcze w Turcji osobowości prawnej, mimo iż Watykan od 50 lat utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Ankarą. „Wspólnocie katolickiej taki status jest potrzebny, aby móc prowadzić swoje sprawy, z działalnością charytatywną włącznie” – stwierdził watykański dyplomata.
Państwo tureckie uznaje jako mniejszości wyznaniowe tylko prawosławnych Ormian i Greków oraz Żydów, którym – w bardzo ograniczonym zakresie – przyznaje prawo m.in. do własnych szkół. Natomiast – w oparciu o kontrowersyjną interpretację Układu z Lozanny z 1923 r. – Syryjski Kościół Prawosławny, Kościół katolicki, wspólnoty protestanckie i inne nie są uznawane przez Turcję jako instytucje posiadające osobowość prawną i z tego powodu nie mogą praktycznie prowadzić żadnych działań handlowo-prawnych.
Niedawno Benedykt XVI w przemówieniu do nowego ambasadora Turcji przy Stolicy Apostolskiej zaapelował do władz tego kraju o uznanie osobowości prawnej Kościoła katolickiego. – Jest to element, którego brakuje dla pełnej wolności religijnej, jaką przewiduje konstytucja Turcji – stwierdził papież.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.