UE: prześladowania chrześcijan przedmiotem publicznej debaty

2010-01-25 00:00:00

Rezolucja wyrażającą zaniepokojenie Parlamentu Europejskiego atakami na chrześcijan w Malezji oraz w Egipcie przyjęta 21 stycznia podczas sesji na temat łamania praw człowieka na świecie spowodowała, że ten przemilczany temat trafił do mediów. O 100 milionach prześladowanych chrześcijanach pisał w niedzielnym wydaniu "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"Reżim północnokoreański uważa chrześcijan za wrogów państwa. Systematycznie dochodzi do rewizji w domach, aresztowań i zsyłania całych rodzin do obozów pracy, albo do egzekucji chrześcijan. Co najmniej 200 tysięcy wyznawców chrześcijaństwa może zbierać się tylko w podziemiu. Blisko 70 tysięcy jest więzionych w obozach pracy" – wynika z zacytowanego przez „FAZ” raportu Open Doors.

Organizacja piętnuje również inne kraje. Iran, Arabia Saudyjska, Somalia, Malediwy, Afganistan, Jemen, Mauretania, Laos i Uzbekistan - to państwa, w których sytuacja chrześcijan jest najtrudniejsza.

Zacytowany przez „FAZ” amerykański politolog Jonathan Fox zwraca uwagę, że „na jedno państwo, w którym sytuacja chrześcijan się poprawia, przypadają dwa albo trzy kraje, w których się ona pogarsza”. Z kolei stojący na czele frakcji chadeckiej w niemieckim Bundestagu Volker Kauder zauważa, że represje wobec chrześcijan na świecie powinny stać się „tematem europejskiej polityki zagranicznej”. Oczekuje on, że rząd federalny zaprosi na rozmowy ambasadorów tych państw, w których odnotowano szczególnie intensywne ataki na wyznawców chrześcijaństwa.

Źródło: rp.pl, „Nasz Dziennik”

To niewątpliwie pozytywny owoc działalności niektórych chadeckich i konserwatywnych eurodeputowanych. Niestety, jedna jaskółka wiosny nie czyni, zaś z analizy dotychczasowej polityki organów Unii Europejskiej widać jasno, że dryfuje ona raczej w kierunku dyskryminacji Chrześcijaństwa niż jego afirmacji.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.