UE: prześladowania chrześcijan przedmiotem publicznej debaty

2010-01-25 00:00:00

Rezolucja wyrażającą zaniepokojenie Parlamentu Europejskiego atakami na chrześcijan w Malezji oraz w Egipcie przyjęta 21 stycznia podczas sesji na temat łamania praw człowieka na świecie spowodowała, że ten przemilczany temat trafił do mediów. O 100 milionach prześladowanych chrześcijanach pisał w niedzielnym wydaniu "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"Reżim północnokoreański uważa chrześcijan za wrogów państwa. Systematycznie dochodzi do rewizji w domach, aresztowań i zsyłania całych rodzin do obozów pracy, albo do egzekucji chrześcijan. Co najmniej 200 tysięcy wyznawców chrześcijaństwa może zbierać się tylko w podziemiu. Blisko 70 tysięcy jest więzionych w obozach pracy" – wynika z zacytowanego przez „FAZ” raportu Open Doors.

Organizacja piętnuje również inne kraje. Iran, Arabia Saudyjska, Somalia, Malediwy, Afganistan, Jemen, Mauretania, Laos i Uzbekistan - to państwa, w których sytuacja chrześcijan jest najtrudniejsza.

Zacytowany przez „FAZ” amerykański politolog Jonathan Fox zwraca uwagę, że „na jedno państwo, w którym sytuacja chrześcijan się poprawia, przypadają dwa albo trzy kraje, w których się ona pogarsza”. Z kolei stojący na czele frakcji chadeckiej w niemieckim Bundestagu Volker Kauder zauważa, że represje wobec chrześcijan na świecie powinny stać się „tematem europejskiej polityki zagranicznej”. Oczekuje on, że rząd federalny zaprosi na rozmowy ambasadorów tych państw, w których odnotowano szczególnie intensywne ataki na wyznawców chrześcijaństwa.

Źródło: rp.pl, „Nasz Dziennik”

To niewątpliwie pozytywny owoc działalności niektórych chadeckich i konserwatywnych eurodeputowanych. Niestety, jedna jaskółka wiosny nie czyni, zaś z analizy dotychczasowej polityki organów Unii Europejskiej widać jasno, że dryfuje ona raczej w kierunku dyskryminacji Chrześcijaństwa niż jego afirmacji.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.