UE: prześladowania chrześcijan przedmiotem publicznej debaty

2010-01-25 00:00:00

Rezolucja wyrażającą zaniepokojenie Parlamentu Europejskiego atakami na chrześcijan w Malezji oraz w Egipcie przyjęta 21 stycznia podczas sesji na temat łamania praw człowieka na świecie spowodowała, że ten przemilczany temat trafił do mediów. O 100 milionach prześladowanych chrześcijanach pisał w niedzielnym wydaniu "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"Reżim północnokoreański uważa chrześcijan za wrogów państwa. Systematycznie dochodzi do rewizji w domach, aresztowań i zsyłania całych rodzin do obozów pracy, albo do egzekucji chrześcijan. Co najmniej 200 tysięcy wyznawców chrześcijaństwa może zbierać się tylko w podziemiu. Blisko 70 tysięcy jest więzionych w obozach pracy" – wynika z zacytowanego przez „FAZ” raportu Open Doors.

Organizacja piętnuje również inne kraje. Iran, Arabia Saudyjska, Somalia, Malediwy, Afganistan, Jemen, Mauretania, Laos i Uzbekistan - to państwa, w których sytuacja chrześcijan jest najtrudniejsza.

Zacytowany przez „FAZ” amerykański politolog Jonathan Fox zwraca uwagę, że „na jedno państwo, w którym sytuacja chrześcijan się poprawia, przypadają dwa albo trzy kraje, w których się ona pogarsza”. Z kolei stojący na czele frakcji chadeckiej w niemieckim Bundestagu Volker Kauder zauważa, że represje wobec chrześcijan na świecie powinny stać się „tematem europejskiej polityki zagranicznej”. Oczekuje on, że rząd federalny zaprosi na rozmowy ambasadorów tych państw, w których odnotowano szczególnie intensywne ataki na wyznawców chrześcijaństwa.

Źródło: rp.pl, „Nasz Dziennik”

To niewątpliwie pozytywny owoc działalności niektórych chadeckich i konserwatywnych eurodeputowanych. Niestety, jedna jaskółka wiosny nie czyni, zaś z analizy dotychczasowej polityki organów Unii Europejskiej widać jasno, że dryfuje ona raczej w kierunku dyskryminacji Chrześcijaństwa niż jego afirmacji.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.