Uroczystości w Rzymie
2005-10-14 00:00:00

8 października w Rzymie odbyły się uroczystości związane z 10. rocznicą śmierci prof. Plinia Correi de Oliveira, założyciela Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności - TFP, autora słynnej Rewolucji i Kontrrewolucji. Uroczystą Mszę Świętą w kościele Ducha Świętego nieopodal Placu św. Piotra odprawił JE Ks. Juan Rodolfo Laise OFMCap.
W kazaniu ks. bp Laise przypomniał zasługi i ducha walki Ecclesiae Militans jakim przez całe życie kierował się ten prawdziwy katolik - kontrrewolucjonista z Brazylii. Przypomniał, że obowiązkiem katolika jest zachowywanie dzisiaj tej postawy prof. Oliveiry i obrona Świętego Kościoła Katolickiego przed atakami Rewolucji. W uroczystościach wziął udział książę Paul Oldenburg z Niemiec. Wspaniałą oprawę muzyczną tej podniosłej uroczystości zapewnił Chór Kaplicy Sykstyńskiej.
Tego samego dnia w przylegającym do kościoła Ducha Świętego najstarszym na świecie budynku szpitala średniowiecznego odbył się kongres, podczas którego włoscy profesorowie: Roberto de Mattei - założyciel i prezes Centrum Kulturalnego Lepanto, Giovanni Cantoni - założyciel i przewodniczący zarządu stowarzyszenia Alleanza Cattolica i Massimo de Leonardis - profesor historii stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Katolickim Najświętszego Serca w Mediolanie przypominali postać i myśl prof. Plinia Correi de Oliveira.
Podczas kongresu zaprezentowana została również książka zatytułowana Plinio Correa de Oliveira 1908-1995. Dziesięć lat później.... W publikacji wydanej w języku portugalskim swoje artykuły na temat założyciela TFP opublikowało dziewiętnastu autorów, w tym m.in. ks. bp Juan Rodolfo Laise, książę Dom Luiz de Orleans e Bragança, ks. Dawid Francisquini, Morton C. Blackwell (USA) - członek zarządu Partii Republikańskiej i prezes Leadership Institute, prof. Giovanni Cantoni, prof. Roberto de Matei, z Polski prof. Jacek Bartyzel - prezes Klubu Konserwatywnego w Łodzi, monarchista, historyk myśli konserwatywnej i Antanas Račas z Litwy - jeden z sygnatariuszy deklaracji niepodległości Litwy w 1990 r.
W rzymskich uroczystościach obok delegacji z różnych krajów obecna była też polska grupa przedstawicieli Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.