USA: ACLU chce, by szpitale katolickie dokonywały aborcji w nagłych wypadkach

2010-10-13 00:00:00
USA: ACLU chce, by szpitale katolickie dokonywały aborcji w nagłych wypadkach

Amerykańska Unia Praw Cywilnych (ACLU) chce, aby szpitale należące do grup wyznaniowych, przeprowadzały aborcję w nagłych wypadkach. W tym celu, ta jedna z największych w USA organizacji prawniczych, zwróciła się do agendy rządowej, odpowiedzialnej za zapewnienie opieki zdrowotnej obywatelom, tj. do Centers for Medical and Medicare Services.

Prawnicy Unii argumentują, że władze federalne mogą tego wymagać od religijnych placówek zdrowotnych, które zgodnie z ustawą Emergency Medical Treatment and Active Labour Act oraz Conditions of Participation of Medicare and Medicaid są zobowiązane do świadczenia usług w nagłych wypadkach.

Życie i zdrowie kobiet ciężarnych, wymagających natychmiastowej opieki zdrowotnej, powinno mieć pierwszorzędne znaczenie – twierdzi prawniczka Brigitte Amiri związana z projektem zdrowia reprodukcyjnego, realizowanego przez ACLU. – Żadna kobieta nie powinna się martwić, że nie otrzyma pomocy, której potrzebuje, w najbliższym szpitalu do którego się uda – dodała.

Słynąca ze zwalczania tradycyjnych wartości organizacja ACLU zwróciła się do Centrum odpowiedzialnego za świadczenie usług medycznych, koordynującego pracę placówek medycznych w kraju z prośbą, aby dokładnie monitorowało wszystkie przypadki, w których życie i zdrowie kobiet w ciąży zostało poważnie zagrożone, ze względu na odmowę przeprowadzenia „zabiegu” aborcji w nagłych wypadkach, a odmowę tę motywowano względami religijnymi. ACLU zażądała także przesłania do wszystkich placówek zdrowotnych klarownej deklaracji, w której będzie wyraźnie napisane, iż nieprzeprowadzenie aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, jest niezgodne z prawem i będzie surowo karane.

W USA 15 proc. szpitali należy do Kościoła katolickiego. Akcja ACLU pojawiła się w odpowiedzi na sytuację, zaistniałą w ub. roku, kiedy to kobieta w ciąży z problemem oddychania została przywieziona do katolickiego szpitala św. Józefa w Phoenix. Zatrudnieni tam etycy wraz z władzami administracyjnymi długo zastanawiali się, co zrobić. W końcu zdecydowano się na przeprowadzenie aborcji, co zostało bezwzględnie potępione przez miejscowego biskupa, który ogłosił ekskomunikę personelu.

W USA obowiązuje prawo z 1973 r., zabraniające dyskryminacji placówek religijnych ubiegających się o fundusze federalne, które nie mogą być zmuszane do przeprowadzania aborcji. W 2005 r. przyjęto tzw. poprawkę Weldona, która to prawo wzmacnia. Stanowi ona, że żadne agendy państwowe nie mogą dyskryminować medycznych placówek religijnych, starających się o fundusze państwowe na swoją działalność, nawet jeśli nie godzą się one na przeprowadzanie aborcji. W przeciwnym wypadku agencje te mogą same stracić dotacje. 

Źródła: ACLU online, The Philadelphia Inquirer, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!