USA: ACLU chce, by szpitale katolickie dokonywały aborcji w nagłych wypadkach

2010-10-13 00:00:00
USA: ACLU chce, by szpitale katolickie dokonywały aborcji w nagłych wypadkach

Amerykańska Unia Praw Cywilnych (ACLU) chce, aby szpitale należące do grup wyznaniowych, przeprowadzały aborcję w nagłych wypadkach. W tym celu, ta jedna z największych w USA organizacji prawniczych, zwróciła się do agendy rządowej, odpowiedzialnej za zapewnienie opieki zdrowotnej obywatelom, tj. do Centers for Medical and Medicare Services.

Prawnicy Unii argumentują, że władze federalne mogą tego wymagać od religijnych placówek zdrowotnych, które zgodnie z ustawą Emergency Medical Treatment and Active Labour Act oraz Conditions of Participation of Medicare and Medicaid są zobowiązane do świadczenia usług w nagłych wypadkach.

Życie i zdrowie kobiet ciężarnych, wymagających natychmiastowej opieki zdrowotnej, powinno mieć pierwszorzędne znaczenie – twierdzi prawniczka Brigitte Amiri związana z projektem zdrowia reprodukcyjnego, realizowanego przez ACLU. – Żadna kobieta nie powinna się martwić, że nie otrzyma pomocy, której potrzebuje, w najbliższym szpitalu do którego się uda – dodała.

Słynąca ze zwalczania tradycyjnych wartości organizacja ACLU zwróciła się do Centrum odpowiedzialnego za świadczenie usług medycznych, koordynującego pracę placówek medycznych w kraju z prośbą, aby dokładnie monitorowało wszystkie przypadki, w których życie i zdrowie kobiet w ciąży zostało poważnie zagrożone, ze względu na odmowę przeprowadzenia „zabiegu” aborcji w nagłych wypadkach, a odmowę tę motywowano względami religijnymi. ACLU zażądała także przesłania do wszystkich placówek zdrowotnych klarownej deklaracji, w której będzie wyraźnie napisane, iż nieprzeprowadzenie aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, jest niezgodne z prawem i będzie surowo karane.

W USA 15 proc. szpitali należy do Kościoła katolickiego. Akcja ACLU pojawiła się w odpowiedzi na sytuację, zaistniałą w ub. roku, kiedy to kobieta w ciąży z problemem oddychania została przywieziona do katolickiego szpitala św. Józefa w Phoenix. Zatrudnieni tam etycy wraz z władzami administracyjnymi długo zastanawiali się, co zrobić. W końcu zdecydowano się na przeprowadzenie aborcji, co zostało bezwzględnie potępione przez miejscowego biskupa, który ogłosił ekskomunikę personelu.

W USA obowiązuje prawo z 1973 r., zabraniające dyskryminacji placówek religijnych ubiegających się o fundusze federalne, które nie mogą być zmuszane do przeprowadzania aborcji. W 2005 r. przyjęto tzw. poprawkę Weldona, która to prawo wzmacnia. Stanowi ona, że żadne agendy państwowe nie mogą dyskryminować medycznych placówek religijnych, starających się o fundusze państwowe na swoją działalność, nawet jeśli nie godzą się one na przeprowadzanie aborcji. W przeciwnym wypadku agencje te mogą same stracić dotacje. 

Źródła: ACLU online, The Philadelphia Inquirer, AS
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025