USA: anglikanie czekają na konstytucję apostolską
2009-10-26 00:00:00
Jako prawdziwie pomocny gest, wielu wiernych wspólnoty episkopalnej w USA traktuje zapowiedź ogłoszenia przez Benedykta XVI konstytucji apostolskiej, ułatwiającej anglikanom przechodzenie na katolicyzm. Kościół Episkopalny jest amerykańską gałęzią Wspólnoty Anglikańskiej.
Wielu tradycyjnie nastawionych duchownych episkopalnych, którzy nie zgadzają się na święcenia kobiet na kapłanów i biskupów oraz udział homoseksualistów w Kościele, przyznaje, że propozycja ułatwień przechodzenia na katolicyzm to coś, na co długo czekali.
„Biskup” David Moyer z episkopalnej wspólnoty Dobrego Pasterza w Rosemont koło Filadelfii przyznaje, że jego wspólnota modliła się o to codziennie od dwóch lat. – Gdy usłyszałem tę wiadomość, zaniemówiłem, potem pojawiły się łzy radości – opowiada duchowny, którego parafia weszła w spór ze zwierzchnikami w związku z brakiem zgody na liberalne zmiany we wspólnocie.
Ks. Aaron R. Bayles, wikariusz episkopalnej parafii z przedmieść Filadelfii, podkreśla, że zapowiadana watykańska propozycja to krok we właściwym kierunku.
Od roku parafia Dobrego Pasterza walczy w sądzie z episkopalną diecezją Pensylwanii, która chce odebrać wspólnocie zabytkową świątynię z 1894 roku. Wartość nieruchomości kościelnych, będących przedmiotem sporu, to około 7 mln dolarów. Od 17 lat parafia nie zgadza się na wizytację, nie odprowadza także rocznych należności na rzecz diecezji. Nadal jednak formalnie należy do struktur wspólnoty episkopalnej.
Moyer został pozbawiony swej funkcji, ale jest uznawany przez liczącą około 400 tys. członków Tradycyjną Wspólnotę Anglikańską, która 2 lata temu poprosiła papieża o przyjęcie tej grupy wiernych do „pełnej komunii kościelnej i sakramentalnej”.
Zapowiadana konstytucja apostolska Benedykta XVI umożliwi ustanawianie ordynariatów personalnych dla byłych anglikanów, którzy zdecydowali się wstąpić do Kościoła katolickiego. Dzięki temu rozwiązaniu, byli anglikanie, będąc w łączności z Kościołem katolickim zachowaliby własną liturgię.
Problem dla dotychczasowych hierarchów anglikańskich może stanowić fakt, że Kościół katolicki, o ile w wyjątkowych przypadkach zgadzał się dotąd na wyświęcanie żonatych pastorów anglikańskich na księży, nie przewiduje możliwości udzielenia święceń biskupich duchownym anglikańskim, którzy założyli rodziny. To jest właśnie powodem zmartwienia dla m.in.bp. Moyera, ojca trojga dzieci. Dlatego z niecierpliwością czeka na nowe szczegóły na temat konstytucji apostolskiej.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.