USA: anglikanie czekają na konstytucję apostolską
2009-10-26 00:00:00
Jako prawdziwie pomocny gest, wielu wiernych wspólnoty episkopalnej w USA traktuje zapowiedź ogłoszenia przez Benedykta XVI konstytucji apostolskiej, ułatwiającej anglikanom przechodzenie na katolicyzm. Kościół Episkopalny jest amerykańską gałęzią Wspólnoty Anglikańskiej.
Wielu tradycyjnie nastawionych duchownych episkopalnych, którzy nie zgadzają się na święcenia kobiet na kapłanów i biskupów oraz udział homoseksualistów w Kościele, przyznaje, że propozycja ułatwień przechodzenia na katolicyzm to coś, na co długo czekali.
„Biskup” David Moyer z episkopalnej wspólnoty Dobrego Pasterza w Rosemont koło Filadelfii przyznaje, że jego wspólnota modliła się o to codziennie od dwóch lat. – Gdy usłyszałem tę wiadomość, zaniemówiłem, potem pojawiły się łzy radości – opowiada duchowny, którego parafia weszła w spór ze zwierzchnikami w związku z brakiem zgody na liberalne zmiany we wspólnocie.
Ks. Aaron R. Bayles, wikariusz episkopalnej parafii z przedmieść Filadelfii, podkreśla, że zapowiadana watykańska propozycja to krok we właściwym kierunku.
Od roku parafia Dobrego Pasterza walczy w sądzie z episkopalną diecezją Pensylwanii, która chce odebrać wspólnocie zabytkową świątynię z 1894 roku. Wartość nieruchomości kościelnych, będących przedmiotem sporu, to około 7 mln dolarów. Od 17 lat parafia nie zgadza się na wizytację, nie odprowadza także rocznych należności na rzecz diecezji. Nadal jednak formalnie należy do struktur wspólnoty episkopalnej.
Moyer został pozbawiony swej funkcji, ale jest uznawany przez liczącą około 400 tys. członków Tradycyjną Wspólnotę Anglikańską, która 2 lata temu poprosiła papieża o przyjęcie tej grupy wiernych do „pełnej komunii kościelnej i sakramentalnej”.
Zapowiadana konstytucja apostolska Benedykta XVI umożliwi ustanawianie ordynariatów personalnych dla byłych anglikanów, którzy zdecydowali się wstąpić do Kościoła katolickiego. Dzięki temu rozwiązaniu, byli anglikanie, będąc w łączności z Kościołem katolickim zachowaliby własną liturgię.
Problem dla dotychczasowych hierarchów anglikańskich może stanowić fakt, że Kościół katolicki, o ile w wyjątkowych przypadkach zgadzał się dotąd na wyświęcanie żonatych pastorów anglikańskich na księży, nie przewiduje możliwości udzielenia święceń biskupich duchownym anglikańskim, którzy założyli rodziny. To jest właśnie powodem zmartwienia dla m.in.bp. Moyera, ojca trojga dzieci. Dlatego z niecierpliwością czeka na nowe szczegóły na temat konstytucji apostolskiej.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.