USA: anglikanie czekają na konstytucję apostolską
2009-10-26 00:00:00
Jako prawdziwie pomocny gest, wielu wiernych wspólnoty episkopalnej w USA traktuje zapowiedź ogłoszenia przez Benedykta XVI konstytucji apostolskiej, ułatwiającej anglikanom przechodzenie na katolicyzm. Kościół Episkopalny jest amerykańską gałęzią Wspólnoty Anglikańskiej.
Wielu tradycyjnie nastawionych duchownych episkopalnych, którzy nie zgadzają się na święcenia kobiet na kapłanów i biskupów oraz udział homoseksualistów w Kościele, przyznaje, że propozycja ułatwień przechodzenia na katolicyzm to coś, na co długo czekali.
„Biskup” David Moyer z episkopalnej wspólnoty Dobrego Pasterza w Rosemont koło Filadelfii przyznaje, że jego wspólnota modliła się o to codziennie od dwóch lat. – Gdy usłyszałem tę wiadomość, zaniemówiłem, potem pojawiły się łzy radości – opowiada duchowny, którego parafia weszła w spór ze zwierzchnikami w związku z brakiem zgody na liberalne zmiany we wspólnocie.
Ks. Aaron R. Bayles, wikariusz episkopalnej parafii z przedmieść Filadelfii, podkreśla, że zapowiadana watykańska propozycja to krok we właściwym kierunku.
Od roku parafia Dobrego Pasterza walczy w sądzie z episkopalną diecezją Pensylwanii, która chce odebrać wspólnocie zabytkową świątynię z 1894 roku. Wartość nieruchomości kościelnych, będących przedmiotem sporu, to około 7 mln dolarów. Od 17 lat parafia nie zgadza się na wizytację, nie odprowadza także rocznych należności na rzecz diecezji. Nadal jednak formalnie należy do struktur wspólnoty episkopalnej.
Moyer został pozbawiony swej funkcji, ale jest uznawany przez liczącą około 400 tys. członków Tradycyjną Wspólnotę Anglikańską, która 2 lata temu poprosiła papieża o przyjęcie tej grupy wiernych do „pełnej komunii kościelnej i sakramentalnej”.
Zapowiadana konstytucja apostolska Benedykta XVI umożliwi ustanawianie ordynariatów personalnych dla byłych anglikanów, którzy zdecydowali się wstąpić do Kościoła katolickiego. Dzięki temu rozwiązaniu, byli anglikanie, będąc w łączności z Kościołem katolickim zachowaliby własną liturgię.
Problem dla dotychczasowych hierarchów anglikańskich może stanowić fakt, że Kościół katolicki, o ile w wyjątkowych przypadkach zgadzał się dotąd na wyświęcanie żonatych pastorów anglikańskich na księży, nie przewiduje możliwości udzielenia święceń biskupich duchownym anglikańskim, którzy założyli rodziny. To jest właśnie powodem zmartwienia dla m.in.bp. Moyera, ojca trojga dzieci. Dlatego z niecierpliwością czeka na nowe szczegóły na temat konstytucji apostolskiej.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.